hero
Fuchs Viktória

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 5 perc
A Reddit rejtett kincs a marketingben: Lévai Richárd szerint Magyarországon sem érdemes mellőzni

A Reddit mára évi 2,6 milliárd dolláros hirdetési üzletággá vált, amely gyorsabban nő, mint bármely más jelentős platform a nyugati világban. Lévai Richárd online marketing szakértő szerint a Reddit rejtett kincs a marketingben és az ügyfélkapcsolattartásban, és olyan platform, amire Magyarországon is érdemes lenne jobban figyelni.

Egy a Drumon nemrég megjelent cikk szerint a Redditnek komoly platformmá kell válnia a marketingesek számára. Mark Ritson marketingprofesszor a cikkben arról ír, hogy a platform korábban nem az a hely volt, ahol bármelyik komoly márka megfontolta volna a jelenlétet. Azonban nem sokkal ezelőtt közzétették 2026 első negyedéves számait: 663 millió dolláros bevétel, ami 69 százalékos növekedés az előző évhez képest. 625 millió dolláros hirdetési bevétel, ami 74 százalékos ugrás. Napi 126,8 millió egyedi aktív felhasználó, ami 17 százalékos bővülés. A vállalat immár öt egymást követő negyedévben produkált 70 százalék feletti hirdetési növekedést. A Reddit mára évi 2,6 milliárd dolláros hirdetési üzletággá vált, amely gyorsabban nő, mint bármely más jelentős platform a nyugati világban. 

Lévai Richárd a Kreatívnak elmondta, hogy Magyarországon a Reddit rejtett kincs a marketingben és az ügyfélkapcsolattartásban, hiszen itthon is szép számokat hoz. Az NMHH adatai szerint körülbelül 1,4 millió havi felhasználója van a platformnak, ami már az Instagrammal vetekszik. A ChatGPT-t havi szinten pedig 1,6 millió magyar használja. Bár az nem derül ki az NMHH adataiból, hogy a Reddit 1,4 millió felhasználójából mennyien használják rendszeresen a platformot, és mennyien érkeznek más felületről, és töltenek el csak néhány percet, ennek ellenére is látszik, hogy egyre több embert ér el.

Az adatok magukért beszélnek

A Fospha elemző cég még februárban tette közzé a State of Retail Commerce 2026 jelentését, amely főbb megállapításai szerint, aki elolvas egy Reddit-posztot arról, hogy milyen eszpresszógépet vegyen, az két nappal később az Amazonon fejezte be a vásárlást. A Reddit hirdetési megtérülése (ROAS) 82 százalékkal ugrott meg. Ez azt jelenti, hogy a platform, amelynek korábban a hirdetők csak „morzsákat dobtak”, abból a feltételezésből kiindulva, hogy a közönsége nem vásárol, valójában a hatalmas kiskereskedelmi kereslet rejtett motorjának bizonyult – olvasható a Drum cikkében. Ugyanez a jelentés azt is megállapította, hogy a Reddit által befolyásolt bevétel a kiskereskedelmi ügyfélbázisban 257 százalékkal nőtt 2025-ben. A Reddit saját adatai szerint pedig a nemzetközi hirdetési bevétel 76 százalékkal nőtt.

Mindezek ellenére Magyarországon egyelőre nem terjedt el a használata a marketingesek körében. „Úgy látom, a marketingesek nagy része abszolút figyelmen kívül hagyja: ha közösségi média, akkor Facebook, TikTok, Instagram, esetleg YouTube, vagy ha B2B-ről beszélünk, akkor LinkedIn. Sokan azért mellőzik a Redditet, mert más szokások uralkodnak az általuk megszokotthoz képest. Ott intenzív, közvetlen beszélgetés és egyedi tartalomformátum van, és bár márkaként is oda lehet menni, a személyes jelenlét adott esetben fontosabb. Tudunk hirdetni is, de nem ugyanazok a hirdetési formátumok működnek ott, mint akár a Facebookon vagy a TikTokon. Más ez a felület, hozzá kell szokni, meg kellene tanulni. Azoknak a marketingeseknek vagy vállalkozóknak, akik hétköznapi felhasználóként is használják a Redditet, könnyebb. De aki nem, annak idő, mire megismeri, megszokja” – mondta az online marketing szakértő.

Hogyan lett tényező a Reddit?

A Drum cikke szerint az első ok szerkezeti. A Reddit mindig is „szándék alapú” (intent) platformnak ígérkezett. Az oldal lényege egy hatalmas, kategória-specifikus közösségi hálózat – a legutóbbi számlálás szerint több mint 100 ezer Reddit-közösség (sub) létezik, ahol az embereket, akiket nagyon érdekel valami, más olyan emberekkel beszélgetnek, akiket szintén nagyon érdekel az a dolog. Ritson úgy fogalmazott, hogy médiatervezési szempontból egy subreddit olyan, mintha egy sajtóközleménynek, egy NPS-jelentésnek és egy fókuszcsoportos jegyzőkönyvnek gyereke születne. A közönséget az érdeklődés vezérli, és valós időben fedi fel a vásárlási szándékot. 

Az AI szerepe

„A Reddit valóban egy olyan platform, amire érdemes lenne figyelni, egyrészt a közvetlen felhasználószámok miatt, másrészt azt is látjuk, hogy – ez egy másodlagos előny – AI-platformok és a Google keresője is nagyon szívesen ajánl Redditről információkat. Tehát ha keresek valamilyen, főleg szakmaibb, de gyakran hétköznapi témákkal kapcsolatban, nagyon könnyen a második-harmadik találat után a Redditen találom magam. A közvetlen felhasználói elérés szempontjából, és a másodlagos előnyök miatt, mint a keresőoptimalizálás vagy az AI-találatok miatt is lehet előnye a legkisebb cégektől a nagyvállalatokig, B2B-től B2C-ig gyakorlatilag mindenkinek” – magyarázta Lévai.

A Drum ezt azzal példázta, hogy ha megkérdezünk egy AI-chatbotot, hogy például melyik zajszűrős fejhallgató a legjobb repülőútra, melyik a legmegbízhatóbb használt Toyota, vagy hogy egy adott bőrápolási márka túlárazott-e, a válasz jelentős részét Redditről nyeri. A platform 2024-ben jelentős tartalomlicenc-szerződést kötött a Google-lel, majd nem sokkal ezután hasonló megállapodást az OpenAI-jal. Ennek eredményeként a Reddit minden AI-felületen befolyásolja a vásárlási döntéseket közvetlenül és közvetve is.

„Kérdés, hogy a kommentelők tapasztalataiból mennyi a valós, mennyi nem az. De ezek a valósnak tűnő javaslatok erősen tudják befolyásolni az embereket, akár a Redditen, akár a Google értékelések, akár a Facebook-csoportok. Ezért abszolút fontos lehet a márkáknak, hogy tudjanak arról, mit beszélnek róluk a közösségi médiában, és be tudjanak oda csatlakozni, tudjanak reagálni” – tette hozzá a szakértő.

„Két évtizeden át a marketingesek a Meta-Google duopólium köré szervezték a gondolkodásukat, néha odavetettek pár forintot a TikToknak, és minden mást kerekítési hibaként kezeltek. Ott vettek elérést, ahol a legolcsóbb volt, azt mérték, ami mérhető volt, a többit figyelmen kívül hagyták. Ez többé-kevésbé működött egy olyan világban, ahol a vásárlás egy Google-kereséssel indult, de nem működik egy olyan világban, ahol a vásárlások jelentős része egy AI-eszköznek feltett kérdéssel indul, amelyre a választ részben egy 5 éves Reddit-poszt adja” – írja Ritson a cikkében. 

Hozzátette, hogy ez nem azt jelenti, hogy a Reddit leváltaná a Metát. Az Advantage+ kampányaik ugyanazon Fospha adatok alapján 41 százalékkal múlták felül a manuális beállításokat ROAS-ban, és 17 százalékkal a vásárlásonkénti költségben. A Meta még mindig a leghatékonyabb teljesítmény-gépezet. Azok a márkák azonban, amelyek elkezdték a fizetett közösségi média büdzséjük 5, 10 vagy 15 százalékát a Redditre átcsoportosítani, szemmel látható ROAS-növekedést tapasztalnak.

„Nem gondolom, hogy leváltaná vagy fenyegetné a Facebookot vagy a TikTokot, mert Redditen ugyan fontos a közösség, de sokan azért mennek oda, hogy megoldjanak egy problémát, vagy egy másfajta közösségi kapcsolódás miatt mennek oda, mint például a TikTokra. Az időtöltéssel, szórakoztató jellegű kikapcsolódással a Reddit nem tud versenyezni, de a klasszikus fórumosabb jellegű közösségépítésben nagyon komoly előnyei vannak. A Facebook-csoportoknak lehet közvetlenebb konkurenciája, csak azoknak meg az az előnye, hogy azon a platformon használják, ahol amúgy is töltenek időt” – jelentette ki Lévai, majd azzal zárta a beszélgetést, hogy komolyabban kell venni a platformot, de ez függ attól is, hogy milyen márkáról és célcsoportról beszélünk. Azt javasolta, mindenki egyénileg vezesse le, mennyi keresnivalója van a felületen. 

Kép forrása: Pexels