hero
Kreatív

Rovat:

Popkult
Becsült olvasási idő: 1 perc
Reagált a Sziget a Kneecap kitiltására

A fesztivál szervezői csütörtökön 11 órakor kapták a hivatalos értesítés arról, hogy a magyar kormány megtagadja a Kneecap zenekar belépését Magyarország területére. „A Sziget Fesztivál továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy minden értelemben a Szabadság Szigete maradhasson” – írták a válaszként kiadott közleményben.

Július 24-én reggel írta meg a Magyar Nemzet , hogy információi szerint a kormány antiszemita gyűlöletbeszéd miatt kitiltja Magyarország területéről az ír Kneecap együttest, amely augusztus 11-én lépne fel a Szigeten. 

Nem sokkal később Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár megerősítette a hírt az X-profilján. Azóta az Idegenrendészeti Főigazgatóság honlapjára is felkerült, hogy a zenekar tagjai nem léphetnek be Magyarországra. A határozat szerint három év időtartamra önálló beutazási és tartózkodási tilalmat rendeltek el az együttes mindhárom tagja ellen.

A Kreatívhoz eljuttatott közleményében a Sziget így fogalmazott: 

„Ez példátlan lépés, amelyet szükségtelennek és sajnálatosnak tartunk. Az elmúlt hetekben a Kneecap fellépésének lehetősége aggodalmat váltott ki a kormány és különböző nyomásgyakorló csoportok részéről Magyarországon. Ezért szoros kapcsolatban álltunk a zenekarral, akik biztosítottak bennünket arról, hogy a műsoruk sem a Sziget alapelvével, sem pedig a magyar törvénnyel nem kerül ellentmondásba.

Azt korábban is kijelentettük, hogy a Sziget alapértékeit megtartva elítéljük a gyűlöletbeszédet, ugyanakkor garantáljuk minden fellépő számára a művészi önkifejezés alapvető jogát. Hiszünk abban, hogy a cancel culture és a kulturális bojkottok nem jelentenek megoldást.

Az elmúlt 30 év során a Sziget a különböző kultúrák szabad és biztonságos találkozóhelyévé vált, világszerte elismert előadókat és látogatókat fogadott, ezzel a nyitottsággal és kulturális sokszínűséggel nemzetközi elismerést vívott ki és hozzájárult Magyarország jó hírnevéhez is.

Attól tartunk, hogy a kormány mai döntése a Kneecap kitiltásáról nemcsak a Sziget hírnevét veszélyeztetheti, hanem Magyarország nemzetközi megítélését is negatívan befolyásolhatja.

A Sziget Fesztivál továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy minden értelemben a Szabadság Szigete maradhasson” – zárták a közleményt.

A Hamász és a Hezbollah melletti, illetve Izrael elleni kiállásával a Kneecapnek már több koncertjét is lemondták Európában. A hazai előzményekhez tartozik, hogy a közelmúltban Magyarországon is sokan megdöbbenésüket fejezték ki a trió érkezése miatt, többek között 302 liberális értelmiségi és művész is petícióban tiltakozott a „gyűlölködő, rasszista” ír zenekar szigetes fellépése ellen.