hero
Balkányi Nóra

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 4 perc
A magyar emoji-körkép, amire már mindannyiunknak szüksége volt

Országos, reprezentatív emoji-kutatást készíttetett a Yettel. Kedves harmincat már betöltött, idős emberek, vegyétek fel a szemüvegeiteket és tudjátok meg, hogy a barack nem gyümölcs.

Vajon a mosolygó fej kedves vagy negatív jelző? Mit jelenthet a vörös zászló, a bohóc vagy a koponya? Most kiderül!

XD

A Yettel közleménye szerint a generációk közötti kommunikációs különbségek megértésének egyik fontos pontja az online kommunikáció, ezen belül az emojik vizsgálata – ezért készíttettek felmérést a témában. Az eredmények alapján szinte mindenki szokott hangulatjeleket használni; a válaszadók 70 százaléka kifejezetten gyakran tesz így. Kevésbé meglepő, hogy leggyakrabban a 26-35 évesek fejezik ki magukat hangulatjelekkel, az életkor növekedésével az emojik használata folyamatosan csökken.

:-)

Az egyik legbutábban hangzó dolog, mikor emojikat vagy mémeket próbálunk leírni szavakkal, de akkor most jöjjön ez. A  leggyakrabban használt hangulatjelek közé tartozik a 

  • könnyen előállítható vörös szív (❤️),
  • nagyon mosolygó fej (😊),
  • sírva röhögős arc (😂),
  • fejéből szívecskéket kipréselő és ezért megkönnyebbülten mosolygó arc (🥰), illetve a
  • kacéran kacsintva szívecske formájú csókot dobó arc (😘).

Érdekesség, hogy míg világszinten a sima like jel (👍) és patakokban síró arc (😭) is szerepel a top ötben, itthon ezek kevésbé népszerűek (mégis boldog nemzet lennénk?).

„Nemzetközi felmérések évek óta foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy mely hangulatjeleket használjuk a legtöbbször az online kommunikációban, illetve ezeknek hogyan változik a jelentése a különböző életkori csoportokban. A szimbólumok használata és a képiség egyre nagyobb szerepet kap az online térben, ez minden generációra jellemző, de különösen igaz a digitális trendszetternek tartott Z-generáció esetében. Ennek fényében is időszerű volt, hogy Magyarországon is pontosabb képet kapjunk a jelenségről”

– teszi hozzá Guld Ádám médiakutató.

:'‑(

A kutatás szerint nálunk is eltérő az emojihasználat a különböző generációk között. Kinek ne lenne kedvenc anya által küldött, totálisan értelmezhetetlen üzenete, kedvesen elgépelt nagyis posztja vagy megfejthetetlen rejtjeles kisebb tesós chatelése? (Még ideszámítanám a kedvenc, szülői megadás következtében 4-5 évesek által full random emojikkal kifejezett üzeneteket.) 

A Z-generáció a sírva röhögős smile-t kedveli a legjobban (😂), míg az X korosztály ezt az emojit sokkal kevésbé használja. Ezzel szemben a felfelé mutató hüvelykujj (👍) és a klasszik mosolygó arc (🙂) inkább az X-esek körében kedvelt, ezeket az emojikat a Z-generáció válaszadóinak csak a negyede használja – a like jelet pedig kifejezetten az idősebb korosztályhoz kötik. Kiderült még, hogy az idősebb a válaszadó, annál kevésbé valószínű, hogy ugyanabból az emotikonból többet rak egymás után (lásd az előbbi, 4-5 évesekkel kapcsolatos személyes felfedezésem!).

:*

„A válaszadók háromnegyedével már előfordult, hogy kapott olyan emojit, aminek nem volt biztos a jelentésében, ráadásul a Z-generációsok felével az is megtörtént, hogy akinek küldték a hangulatjelet, az félreértette azt. Továbbá a Z-sek 40 százalékával megesett már, hogy megbántották, vagy kellemetlen helyzetbe került egy félreértett emotikon miatt” – írja a Yettel közleményében. 

Az egyik legnagyobb rejtély a fentebb már emlegetett like és a klasszik (orr nélküli!) smile. A like-ot a kitöltők háromnegyede (76%) jóváhagyásként értelmezi, a Z-generációsok 27 százaléka viszont negatív értelemmel ruházza fel (például elutasítás, sértés, „gratulálok”).  A mosolygó fej az Y és az X (57%) kedves, vidám, pozitív jelzőként értelmezi, a fiatalok 45 százaléka viszont passzív-agresszív vagy negatív jelentéssel („szóra sem méltatom”) használja.

„A legtöbb jelentéskülönbség abból adódik, hogy a Z-generációsok olyan új jelentéseket társítanak már jól ismert szimbólumokhoz, amelyek az érettebb korosztályok számára nem ismertek. A jelenségnek az a kulturális logikája, hogy az ifjúság minden korszakban igyekszik olyan valós vagy szimbolikus tereket elfoglalni, ahova a felnőtt tekintet nem lát el, amit az érett korosztályok már nem értenek meg. A speciális jelentéssel rendelkező hangulatjelek is ezt a célt szolgálják; megkülönböztetik a »mi« és az »ők« kategóriáit, vagyis a fiatalok és felnőttek világát” 

– magyarázza Guld Ádám.

B-)

További finomságok a kutatásból:

  • az X-generációsok 19 százaléka még soha nem használta a tűz (🔥) emojit és nem biztos a jelentésében (33%) vagy forróságként értelmezi (19%), a Z-sek 60 százaléka legalább alkalmanként használja és a „menő” (de szexi-e?) jelentést társítja hozzá.
  • a barack (🍑) emojira X (26%) és az Y (47%) gyümölcsként gondol, a Z-generációsok jelentős többsége (69%) a női hátsó jelzéseként értelmezi
  • a fiatalabb korcsoport például a bohócot (🤡) arra is használja, ha valamit elrontott, a koponyát (💀) akkor, ha valami nagyon vicces, a vörös zászlót (🚩) pedig kizáró ok jelölésére –  az X-generáció nem igazán ismeri ezeket a jelentéseket.

Az Impetus Research kutatása 1006 fő online megkérdezésével zajlott 2024. március 14. és 2024. március 25. között (a minta reprezentatív a 16-65 éves magyar lakosságra életkor, nem, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint). A generációk korosztályi eloszlása: Z – 16-24 évesek, Y – 25-44 évesek, X – 45-65 évesek.

Borító: Adobe Stock