A ROVAT A PHILIP MORRIS MAGYARORSZÁG JÓVOLTÁBÓL JÖTT LÉTRE
A Kreatív szakmai cikksorozatának célja, hogy bemutassa, a különböző globális nagyvállalatok milyen stratégiai és üzletpolitikai megoldásokkal kívánnak tenni ezen kommunikációs paradigmaváltásért. Az 1. rész a Philip Morrisról erre, a 2. rész a KLM-ről itt, a 3. rész a MOL-ról ezen a linken, a 4. rész a Coca Cola-ról pedig itt található.
A Volkswagen egy környezetszennyezőnek bélyegzett iparágban működik, ennek ellenére, vagy éppen ezért egyre többet tesz a környezet megóvásáért. 2017-ben a csoport ügyvezetője kijelentette, hogy a vállalat 2025-re 45%-kal kívánja csökkenteni a környezetre gyakorolt káros hatásait. Miért fontosak a hosszú távú, nagy volumenű tervek? Lehet-e ezeket tartani?
Egy ilyen volumenű csökkentéshez nem elég a termék esetében környezettudatossá válni, a változtatást a gyártásban kell kezdeni. Csoport szinten 2030-ra minden európai és amerikai gyár elektromos energiája fenntartható forrásból származik majd.
Sőt van olyan gyárunk, ahol ez már mostanra megvalósult: ilyen a németországi Zwickauban található Volkswagen-üzem. Ezek a tervek azért fontosak, mert a klímaváltozásról nem lehet tovább rébuszokban beszélni, cselekvésre, méghozzá azonnali cselekvésre van szükség. Be kell látnunk, hogy az autóipar huszadik századi felfogása nem fenntartható. Paradigmaváltásra van szükség. A zwickaui eredmények azt mutatják, hogy a zöld elképzelések működnek a gyakorlatban, megvalósíthatók.
Fontos ártalomcsökkentési lépés továbbá, hogy a nemrég elfogadott 2035-ös EU-döntéssel összhangban a Volkswagen már 2033-tól kezdve kivezeti a belső égésű motorral szerelt modelleket európai portfóliójából.
Hol járnak ennek a megvalósításában? Hogyan tud fenntarthatóvá válni egy autógyártó cég?
A kulcs az, hogy a fenntarthatóság ne csupán üres lózung legyen. Át kell állni a valóban fenntartható működésre, melynek három pillére van.
Az első a fenntartható termék, azaz zéró károsanyag-kibocsátás az utakon. A második a fenntartható gyár, azaz a karbonsemleges gyártás. A harmadik pedig a fenntartható, azaz transzparens, jól monitorozható, valóban fenntartható beszállítói hálózat.
Milyen környezetvédelmi törekvéseik vannak a hazai piacon?
A legfontosabb az, hogy minél nagyobb legyen az utakon az elektromos autók aránya. Számunkra ez a leglényegesebb környezetvédelmi törekvés. Széles az elektromos portfóliónk, és a jövőben igyekszünk olyan elektromos modelleket is bevezetni a magyarországi piacon, melyek szélesebb körben is elérhetők.
Igen aktívan vagyunk jelen az e-carsharingben is, a GreenGóval való együttműködésnek köszönhetően nagyszámú elektromos e-up! modellből álló flottát adtunk át megosztási célokra.
Az elektromobilitás népszerűsítése végett a Menedzserek Országos Szövetségével közösen megalapítottuk a Volkswagen Kék Innovációs Különdíjat, ezzel ösztönözve a magyar felsővezetőket arra, hogy minél nagyobb hangsúlyt fektessenek a fenntarthatóságra.
A sorozatunkban szereplő nagyvállalatok (Philip Morris, KLM, MOL, Coca-Cola) és a Volkswagen kommunikációja is az elmúlt években átalakulni látszik. Az egyszerű, érzelmekre ható üzenetek mellett megjelent az összetett, értékalapú kontentkommunikáció. Mi lehet ennek az oka? Miként vált/válik ez fontossá?
A Volkswagen márka magyarországi kommunikációjáról tudok nyilatkozni, ez persze összhangban van a globális üzenetekkel is. Az, hogy egy autót elektromos motor hajt meg, az nem csupán egy olyan technológiai újítás, ami növeli a hatásfokot, vagy csökkenti a fogyasztást, mint mondjuk egy korábbi motorfejlesztés.

Értéket képvisel az elektromos autó gyártója és használója is: azt kommunikálja a külvilág felé, hogy őt valóban foglalkoztatják a környezeti kérdések, és valóban változtatni akar. Mi értéket képviselünk az elektromos portfóliónkkal, mely értékeket közöljük a potenciális vásárlókkal.
Ha az üzenetünk célt ér, és a feltételek adottak, akkor a vásárló szintén magáénak érzi a céljainkat és értékeinket, és a vásárlásával teszi le a voksát azon elképzelések mentén, melyeket hirdetünk.
Az elektromobilitás fejlődése mellett egy másik fontos ág az autó szoftveres és hardveres tudása. Egyre közelebb kerül hozzánk az önvezető autózás víziójának megvalósulása, ennek előfutárai azok az asszisztensrendszerek, melyek nagy számmal megtalálhatók modelljeinkben. Szintén kiemelt szerepe van az életünkben a konnektivitásnak, a digitális megoldásoknak, így egyre komplexebb, egyre sokrétűbb kommunikációs stratégiára, kommunikációs megoldásokra van szükségünk.
Milyen nehézségei vannak az értékvezérelt kommunikációs stratégiának?
Megtalálni azokat az üzeneteket, melyek minél rövidebben adják át a céljainkat. Megtalálni azokat a csatornákat, melyeken keresztül elérhetjük azokat, akik fogékonyak ezekre az üzenetekre és üdvözlik őket. A legnagyobb nehézség kitűnni abból a hatalmas információs és reklámzajból, ami jelenleg körülvesz minket.
Mivel egyre több vállalat kommunikációja válik értékvezéreltté, így fontos, hogy olyan szeleteit ragadjuk meg a világnak, melyek azonosulhatók, de nem túl általánosak. Fontos a konkrétum – a miénk: minőségi autók, zéró károsanyag-kibo- csátással, fenntartható gyártással.
A honlapjukon elérhetőek üzemanyag-megtakarítási tippek, és könnyű megtalálni az információkat a környezetvédelmi törekvéseikről. Mit gondol, a vállalatoknak felelőssége-e a társadalom edukációja?
Igen, felelősségünk van hazai és nemzetközi szinten is az edukációban. Az, hogy hogyan használunk egy terméket, jelen esetben egy autót, az komoly hatással van a környezetre. A megfelelő fordulatszámon autózva, vagy elektromos modellek esetén a megfelelő dinamikával autózva jelentősen csökkenthetjük az üzemanyag-/áramfogyasztásunkat.
Ez pedig nem csupán a pénztárcánknak kedvező, de a környezetünkre is pozitív hatással van. Szintén fontos, hogy az autó alkatrészeinek élettartamát minél jobban meghosszabbítsuk, érdemes edukálni a sofőröket arra, hogy milyen apróságokkal óvható jobban a motor, és milyen időközönként kell szervizelni az autót ahhoz, hogy sokáig használhassák a vásárlók. Szóval igen, szerintem felelősségünk az edukáció.
A Philip Morris Magyarország Kft. évek óta aktív szerepet vállal a dohányzáshoz kapcsolódó ártalomcsökkentésről szóló kommunikációban, amelyben edukatív társadalmi célú kommunikációs tartalmait igyekszik minél szélesebb körben eljuttatni a témában érintett célcsoport számára. Az ártalomcsökkentés, vagy bármilyen más okból értékvezérelt kommunikációs stratégia-, illetve üzleti és kommunikációs modellváltás azonban nem az iparág sajátossága, hanem szektoroktól függetlenül szinte valamennyi területen – különböző formában, de szükségszerűen és következetesen – megjelent.
Többek között ezekre keressük a választ jelen cikksorozat keretein belül mindazon vállalatokkal közösen, akik az elmúlt időszakban az ártalomcsökkentés és az értékalapú kommunikáció mellett tették le a voksukat. Arra vállalkoztunk, hogy bemutassuk ezeket az izgalmas, ugyanakkor sok esetben komoly kihívásokra válaszul született kommunikációs stratégiai megoldásokat, és beszámoljunk az eddig elért eredményekről, tapasztalatokról. Bízva egyúttal abban is, hogy az így, a Kreatív hasábjain bemutatott jó gyakorlatokat bemutató cikksorozat akár alapja lehet egy, az érték- és kontentalapú kommunikációt nyíltan képviselő vállalatokat tömörítő – az ártalomcsökkentés témája köré szerveződő közösségnek is.
Az egyes cikkekben bemutatott független vélemények az interjúban bemutatott vállalat álláspontját, és nem a Philip Morris Magyarország Kft. véleményét tükrözik.

