hero
Kottász Adél

Rovat:

Reklám
Becsült olvasási idő: 5 perc
A zöld átmenetben nagyon fontos szerep jut a fogyasztóknak
Az elmúlt évek kommunikációs trendjei átalakulni látszanak, mivel az egyszerű, érzelmekre ható üzenetek helyett/mellett megjelentek a tények és értékek mentén felépített üzenetek. Célunk, hogy utánajárjunk, a különböző globális nagyvállalatok milyen stratégiai és üzletpolitikai megoldásokkal kívánnak tenni ezen kommunikációs paradigmaváltásért. Ezeket az izgalmas, ugyanakkor sok esetben komoly kihívásokra válaszul született kommunikációs stratégiai megoldásokat – azaz az ártalomcsökkentés témája köré szerveződő érték- és contentalapú kommunikációt nyíltan képviselő vállalatokat – mutatjuk be a Kreatív cikksorozatában. Előző részeinkben a Philip Morris és a KLM megoldásaival foglalkoztunk, ebben a lapszámban pedig Halász Ambrus, a MOL-csoport vállalati kommunikációs vezetője mesél a MOL fejlődéséről.

A ROVAT A PHILIP MORRIS MAGYARORSZÁG JÓVOLTÁBÓL JÖTT LÉTRE

A Kreatív  szakmai cikksorozatának célja , hogy bemutassa, a különböző globális nagyvállalatok milyen stratégiai és üzletpolitikai megoldásokkal kívánnak tenni ezen kommunikációs paradigmaváltásért. Az 1. rész  a Philip Morrisról erre, a 2. rész a KLM-ről itt.

Mióta Oroszország háborúban áll, nehezebb az alapellátás biztosítása. Ez háttérbe szorítja a zöld törekvéseket?

Halász Ambrus: Az orosz–ukrán háború ráirányította a figyelmet az európai ellátásbiztonság törékenységére, de nem engedhetjük, hogy ez a háttérbe szorítsa a fenntarthatósági törekvéseket. Az Oroszországról és az orosz kőolajról való leválás kihívást jelent az ellátásbiztonság folytonossága szempontjából, de egyúttal lehetőséget biztosít arra is, hogy felgyorsítsuk az alternatív energiaforrások elterjedését. Az EU sem fogta vissza a zöld törekvéseit, hanem még rá is erősített, a MOL pedig készen áll arra, hogy megfeleljen az új, kettős elvárásoknak.

A MOL Shape Tomorrow 2030-as stratégiája a károsanyag-kibocsátás csökkentését és a körforgásos gazdaság elérését tűzte ki célul. Hogyan lehet ezeket elérni?

A MOL integrált működése és sokszínű tevékenysége nagyon sok lehetőséget ad az értékláncok mentén a dekarbonizációra és az újrahasznosításra. Elsőként a gumibitumenüzemünket emelném ki, ahol már akkor újrahasznosítottuk a használt autógumikat, amikor jóformán még senki nem beszélt körforgásos gazdaságról. Emellett nemrég avattunk fel Komáromban egy új biodízelgyárat, és folyamatosan segítjük az alternatív mobilitási formák elterjedését is. 2012-ben elsőként helyeztünk üzembe elektromos gyorstöltőt, az elmúlt 10 évben pedig folyamatosan bővítettük a hálózatunkat. Jelenleg a régióban 177 elektromos töltőnk van, amellyel valós alternatívává vált a fogyasztók számára az elektromos autózás. 

Halász Ambrus

De nemcsak a mobilitás, hanem a megújuló energiaforrások terén is vannak ambícióink. Az első Mol-naperőműveket 2019-ben helyeztük üzembe, Horvátországban pedig jelenleg is épül egy 12 MW teljesítményű naperőmű. Valós, kézzel fogható eredményeket viszont akkor érhetünk el, ha egy teljesen új szemléletmódot képviselünk üzleti döntéseink során: kiemelt stratégiai célunk, hogy beindítsuk a régióban a körforgásos gazdaságot. Csak a következő öt évben 310 milliárd forintot fogunk költeni arra, hogy minimálisra csökkentsük a hulladéktermelést, és újrahasznosítsuk, amit csak lehet. 

Jelenleg mit tesz a MOL a zöldebb jövőért?

Egyrészt dolgozunk azon, hogy környezetkímélőbb termékeket dobjunk a piacra, másrészt a saját működésünket is folyamatosan fenntarthatóbbá tesszük. Nemrég elkezdtük építeni Európa egyik legnagyobb kapacitású zöld hidrogéngyártó berendezését. Ezzel a karbonlábnyomunk csökkentése mellett egy olyan tudásszerzési lehetőséget nyitunk meg, ami később az alternatív üzemanyagok piacát is felpezsdítheti. A már említett gumibitumengyárunkban pedig az útépítéshez gyártunk alapanyagot, amellyel számos partnerünk, megrendelőnk működését is fenntarthatóbbá tudjuk tenni. 

Bár a globális károsanyagkibocsátás-csökkentés szempontjából nem kiemelkedő, mégis fontos megemlíteni a használt sütőolaj gyűjtésére irányuló kampányainkat. A kúthálózatunkban folyamatosan várjuk a használt sütőolajat, amelyből partnereink segítségével bioüzemanyagot gyártunk, és még a hazai vizek elszennyezését is mérsékelhetjük. Ezzel egy olyan környezettudatos magatartásformát népszerűsítünk, ahol a fogyasztók és a vállalat együtt éri el az eredményeket: az elmúlt 11 évben több mint hárommillió liter sütőolajat sikerült összegyűjtenünk, és ezzel nagy környezeti terhelést tudtunk megelőzni.

Úgy tűnik, minden, amire hatása van a vállalatnak, környezetbarát fejlődésen megy keresztül. Milyen változást jelent ez a MOL számára?

Különböző energiahatékonysági projektek a vállalat történetét a kezdetektől kísérik, de egyre nagyobb hangsúlyt kap a környezet megóvása. Nem a jövő generációitól várjuk, hogy megoldják a helyzetet. Ha így tennénk, azzal egyebek mellett a munkaerőpiaci versenyképességünket is kockáztatnánk. Pontosan tudjuk, hogy nekünk kell cselekednünk, méghozzá azonnal. És nemcsak apró lépésekkel, hanem strukturális változásokkal, a vállalat teljes transzformációjával. A MOL mára már jóval több, mint egy olajvállalat: mobilitási cégként támogatjuk a MOL Bubit, üzemeltetjük a saját car sharing rendszerünket, a MOL Limót, és tovább bővítjük elektromos töltőink számát is. Ezek a kezdeményezések is mutatják azt a szemléletmódot, amit a cég képvisel.

A környezetvédelem olyan témakör, ahol a fogyasztóknak, az ipari szereplőknek és döntéshozóknak szorosan együtt kell működniük. A vállalatok nem terhelhetik rá a felelősséget a fogyasztókra, és fordítva sem. Mindenkinek van felelőssége a történetben. 

A környezetbarát fejlesztések, megoldások egyik jellemzője, hogy egyszerű, érzelmekre ható üzenetek helyett tények és értékek mentén összetett üzenetekkel tud eljutni a fogyasztóhoz. A MOL milyen megoldásokkal oldja ezt meg? 

A saját fenntarthatósághoz kapcsolódó projektjeinkről, a körforgásos gazdaság beindításáról vagy a Pannon Egyetemmel közösen létrehozott tudományos és innovációs parkról folyamatosan tájékoztatást nyújtunk a sajtón és a honlapunkon keresztül is. Proaktívan kommunikálunk, interjúkat adunk és a közösségi médiában is tájékoztatunk.

Számunkra fontos a transzparencia és a kiegyensúlyozott tájékoztatás: ha valakit teljes mélységében érdekel a téma, az integrált jelentésünkben mindenről részletes információt talál. 

A vállalatoknak felelőssége-e a társadalom edukációja?

Ha több információ van a birtokunkban, és a közös érdekünkről van szó, akkor felelősek vagyunk mások edukációjáért. Ez a MOL-ra és minden más nagyvállalatra is igaz. Az edukáció ugyanakkor nem jelenthet egyet a kioktatással vagy a felelősség áthárításával. Fel kell hívnunk a figyelmet az adott problémára, és partnerséget kell ajánlanunk a megoldáshoz. 

Miután a zöld átmenetben nagyon fontos szerep jut a fogyasztóknak, fontos, hogy olyan kampányokon és akciókon keresztül szólítsuk meg őket, amelyekkel azonosulni tudnak. Meg kell mutatnunk nekik, hogy ők is tehetnek lépéseket a mindennapok során a közös célok eléréséért. A használt sütőolaj gyűjtése erre is jó példa, hiszen ez a téma a fogyasztók széles köre számára jóval befogadhatóbb, mint bizonyos energiahatékonysági projektek.

Milyen nehézségei vannak az értékvezérelt kommunikációs stratégiának?

Ha értékeket követünk a kommunikációnkban, az nem nehezíti a munkánkat, hanem segíti. Fontos értéknek tartom, hogy transzparensek vagyunk, és kitesszük az asztalra a problémákat, az önazonosság pedig hitelessé teszi a kommunikációnkat. Ha valóban szembenézünk a közös problémáinkkal, akkor fogja elhinni a fogyasztó, hogy változtatni akarunk. 

A Philip Morris Magyarország Kft. évek óta aktív szerepet vállal a dohányzáshoz kapcso- lódó ártalomcsökkentésről szóló kommunikációban, amelyben edukatív társadalmi célú kommunikációs tartalmait igyekszik minél szélesebb körben eljuttatni a témában érintett célcsoport számára. Az ártalomcsökkentés, vagy bármilyen más okból értékve- zérelt kommunikációs stratégia-, illetve üzleti és kommunikációs modellváltás azonban nem az iparág sajátossága, hanem szektoroktól függetlenül szinte valamennyi területen – különböző formában, de szükségszerűen és következetesen – megjelent.

Többek között ezekre keressük a választ jelen cikksorozat keretein belül mindazon vállalatokkal közösen, akik az elmúlt időszakban az ártalomcsökkentés és az értékalapú kommunikáció mellett tették le a voksukat. Arra vállalkoztunk, hogy bemutassuk ezeket az izgalmas, ugyanakkor sok esetben komoly kihívásokra válaszul született kommunikációs stratégiai megoldásokat, és beszámoljunk az eddig elért eredményekről, tapasztalatokról. Bízva egyúttal abban is, hogy az így, a Kreatív hasábjain bemutatott jó gyakorlatokat bemutató cikksorozat akár alapja lehet egy, az érték- és kontentalapú kommunikációt nyíltan képviselő vállalatokat tömörítő – az ártalomcsökkentés témája köré szerveződő közösségnek is.
 

Az egyes cikkekben bemutatott független vélemények az interjúban bemutatott vállalat álláspontját, és nem a Philip Morris Magyarország Kft. véleményét tükrözik.