Nem tudom, ti hogy vagytok ezzel, de nekem lehangoló vasárnap egyedül érkezni Londonba – hétfői saját rendezvények esetén azonban nincs más választásom. Június 18-a volt, amikor legutóbb Londonban érkeztem. A nyári turistaszezon már elkezdődni látszott és csak kicsit esett eső délután, ezért úgy gondoltam, a melankólia ellen a legjobb ellenszer egy belvárosi séta.
Nem lehetett nem észrevenni, hogy a Pride az évek során marketingeszközzé nőtte ki magát. A nagyáruházaktól a kávéházláncokon át számtalan helyen bukkant fel valamilyen kapcsolódó üzenet – leginkább imagejellegűekkel találkoztam.

El is gondolkoztam: ha lassan olyan méreteket öltenek a Pride-kampányok mint a Húsvét, akkor van-e értelme megkülönbözteti-e az adott márkát a versenytársaitól? Vagy ez itt már a kötelező minimum, és aki kimarad, az lemarad? A turisták nyilván külön kategóriát képeznek, de
a londoniak számára jelent-e a Pride-kommunikációban való részvétel pozitív vagy negatív jelentést egy-egy márkánál?
Hogyan terveznek médiát a Pride-kampányokra (az outdoor és in-store nyilván felsúlyozva lesz, de mi lehet a célcsoport)? Bár egy ponton túl kicsit túlzásnak éreztem a Pride-jelenlétet, megállapítottam: szeretnék olyan társadalomban és gazdaságban élni, ahol ilyen kérdések márkák tömegkommunikációs stratégiájának szintjén merülnek fel, mert azt jelenti, hogy egy befogadóbb közegről van szó, mint a jelenlegi Magyarország.

Visszatérve a vasárnapra: amikor este hatkor még a Tesco is bezárt a Picadillyn, úgy gondoltam, a hétfői rendezvényünkre készülés lesz mégiscsak a legjobb időtöltés.
A második negyedévi Leadership Club London Roundtable-ünk június 19-én összekapcsolódott a Media Law International (MLI) másnapi globális éves konferenciájával. Az MLI Annual Global Conference3-t ugyan online tartották, de pár előadó eljött Londonba és hárman a kerekasztalunkon is részt vettek – egy ír, egy török és egy nigériai szakember.
A Leadership Club London Q2-es kerekasztal-beszélgetése – immár szokás szerint – a The Royal Society of Arts Shipley termének szó szerint kerek asztala körül zajlott, szűk körben. A meghívásos, globális prémium felsővezetői klubunkban média, reklám, marketing, tech és szabályozási szakemberek gyűltek össze ezúttal is magasszintű tudáscserére, most a szokásosnál nemzetközibb felállásban.
A #Measurementmatters beszélgetésen a 3. feles cookies kivezetése kapcsán az online közönségméréssel kapcsolatban felmerülő kérdésekről volt szó.

A keynote speaker Alessandro De Zanche független médiatanácsadó Ian Dowds UKOM ügyvezető megbízásából beszélt, hozzátéve saját stratégiai meglátásait. A beszélgetésben részt vett még
- az online mérést végző Ipsos Iris vezetője, James Oates;
- Stephen Dnes versenyjogász, Head of the Law Faculty a Northeastern University London és a Dnes & Felver partnere;
- a Media Law International ügyvezető- főszerkesztője Zineb Serroukh-Ouarda;
- és egyebek mellett az ír Dentons ügyvédi iroda Head of Litigationje, Karyn Harty is.
Említésre méltó James Rosewell adatszakértő is, aki egyúttal a Movement for an Open Web (MOW) társalapítója. A MOW az a non-profit szervezet, akik a brit versenyhatóság digitális reklámpiaci konzultációja során jöttek létre. Elérték, hogy 2022. februárjában Competition and Markets Authority (CMA) arra kötelezze a Google-t, hogy a Privacy Sandbox fejlesztéséről és iparági visszajelzésekről rendszeresen jelentsen nekik a versenyproblémák elkerülése érdekében (2023. első negyedéves jelentése elérhető itt: Feedback - Chrome Developer; a Google 3. feles cookiek kivezetése kapcsán tett vállalások leírása pedig itt található).
A téma legújabb aktualitását az adta, hogy a Google május 18-án bejelentette: 2024 első negyedévében elkezdi tesztelni új megoldásait, amellyel a jelenlegi 3. feles cookie alapú targetálást szándékozik felváltani, és 2024 negyedik negyedévében végleg kivezeti őket – ez pedig az online közönségmérést is érinti.
A kerekasztal-beszélgetésben sokak számára új volt maga a problémafelvetés is, pedig a súlya mindenütt jelentős, tekintettel arra, hogy az online közönségmérés az online kampánytervezésben jelentős szerepet kap, ennek színvonalas fenntartása tehát mind a kiadói és platformoldal, mind a hirdetői oldal számára fontos.
A májusi bejelentés fényében az új korszakra készülés világszerte kézzelfoghatóvá vált. Ha a piac nem készül fel időben, a hirdetők jelentős kampányhatékonyság-csökkenést, a médiatulajdonosok pedig bevételcsökkenést szenvedhetnek el. A témával a hazai Mediaspace Leadership Clubban és a Whitereport-jelentések és Masterclass keretein belül Magyarországon is foglalkozunk – és javasoljuk minden piaci szereplőnek, hogy tűzze napirendre az adatstratégiai kérdéseket mielőbb.

A remekül sikerült kerekasztal-beszélgetést ezúttal is folytattuk kötetlenebb keretek közt. A résztvevők közül két brit, egy nigériai és két magyar az utca legközelebbi pubjában kötött ki. Mire a teendőimből felocsúdtam, Pénzes Ancsa – szerzőtársam A reklám helye könyvekben és oszlopos Mediaspace.global Leadership Club tagunk – és Osiama Idigbe nigériai médiajogász már ott tartottak, hogy Magyarország és Nigéria közt annyi hasonlóság van, hogy lehet, hogy valójában talán ugyanarról az országról van szó?!
Június 20-án a Media Law International éves online konferenciáján a Mediaspace-panel kezdte a reggelt. Ennek tartalma nem publikus, ezért csak azt emelném ki, hogy az előadók közt volt Gill Philips (Director of Editorial Legal Services) a Guardiantől, aki a Cambridge Analytica-botrányról szóló The Great Hack című Netflix-filmben is látható volt.
Az eventjeink utáni londoni találkozók közül a legemlékezetesebb talán a Cafe in the Chrypt volt – nem csak föld alatti helyszín miatt, de azért is, mert számomra egyszerűen csodálatra méltó, hogy egy ilyen szent helyre kabarékat szerveznek és nem veszik magukat annyira komolyan. Ilyen eseménydús napok után zárásképp egy kriptában kikötni stílusos befejezés, nem?
És végül, de nem utolsósorban óriási hírem van: első éves konferenciánkat, a Mediaspace Global Changemakers’ Summitot szeptember 28-án rendezzük meg, online. Ez egy meghívásos, zártkörű esemény lesz felsővezetőknek a média, marketing, tech és szabályozás vezetőivel a világ legkülönbözőbb pontjairól – aki benne akar lenni a világ szakmai sodrásában, keressen engem vagy ambassadorjainkat a fenti linken. A hab a tortán pedig az lesz, hogy a harmadik negyedévi Leadership Club London eventünket a summit estéjére tervezzük.
De addig is, itt a nyár és remélem, online vagy offline hamarosan találkozunk!
A képek a szerző felvételei.
