hero
Balkányi Nóra

Rovat:

ReklámMédia
Becsült olvasási idő: 1 perc
Bejelentette a reklámmentes, fizetős verzióit a Meta

Novembertől Európában havi 9,99 és 12,99 euró (körülbelül 4-5 ezer forint) közötti árakon vezeti be a hirdetés nélküli Facebookot és Instagramot Mark Zuckerberg cége.

A Meta hétfői közleménye szerint az alakuló uniós szabályozásoknak eleget téve ajánlják fel az új, előfizetéses verziót. Ahogy írják, hisznek az ingyenes, reklámokkal támogatott netes működésben is, ezért a személyre szabott szolgáltatásaik és termékeik továbbra is elérhetőek lesznek mindenki számára (hogy a hirdetőknek kiadott felhasználói adatok valójában milyen következményekkel jártak a Facebook viharos története során, arról itt írtunk részletesebben). 

App vagy böngésző, nem mindegy

A Meta ígéri, hogy bárki bármilyen válozatot is használ, az adatai biztonságban lesznek a GDPR szabályai szerint, 

az előfizetést választó felhasználók információit pedig nem használják fel hirdetésekhez. 

Az előfizetés ára Európán belül 9,99 (3817 forint) és 12,99 (4963 forint) euró között fog mozogni: asztali gépről az olcsóbb, mobileszközről a drágább verziót kell majd kifizetni (a Google vagy az Apple alkalmazásboltjain keresztül letöltött appos verzióra rászámolják, amit a két cég lehúz magának). Emellett 2024 márciusig az előfizetés minden metás Fióközpontban összekötött fiókra vonatkozik majd, később viszont minden újonnan bekapcsolt reklámmentes fiók a böngészős vagy appos használattól függően plusz hat, illetve nyolc euróba fog kerülni.

A hamis választás szabadsága

A reklámmal ingyenes vagy olcsóbb, reklám nélkül valamilyen fizetőkapuval elérhető verziók felkínálásával a közösségi felületek mellett a streaming platformok is kísérleteznek. Szeptember végén írtunk arról, hogy a Netflix, Max és Disney után az Amazon is bevezeti a reklámokat, a Youtube pedig a reklámblokkolók ellen igyekszik lépéseket tenni.

Kép: Meta