Harminc éve az Apáczai Csere János Gimnázium folyosóin rohantam reggel hétkor a nulladik óráimra. Pont azon a folyosón, ahol az ünnepi lapszámunk nyomdába adásának napján diákok ülősztrájkoltak, miközben – láttam az apáczaisok Facebook-csoportjában – egykori magyartanárom bridzselni tanította az éppen szabadságjogaikat gyakorló tanoncokat. Tanítás a bridzs is, tanítás a velük ülés is. (Hogy mi minden, sokkal fontosabb, avagy innen nézve izgalmas dolog történt szerintünk 1992-ben, Fábián Judit megírta egy múltidézős cikkben.)


Mindössze néhány évvel a gimnázium után, már média szakosként kezdtem írni a Kreatívnak, ami az első munkahelyem lett. Nagy idők voltak ezek a reklámszakmát tekintve (erről több oldalon megemlékezik Molnár Kinga), és nekem is, kezdő újságírónak. Fontos emberekkel lehetett fontos interjúkat készíteni, menő témákban elmerülni, hamar címlapanyagokig jutni. Két főszerkesztő alatt is írtam akkoriban, mindkettő megszólalt a 30 éves szülinap kapcsán (lásd ex-Kreatív-főszerkesztők visszaemlékezései), jó volt olvasni, sokaknak mennyire fontos tudott lenni ez a műhely.

Most, amikor ez a staféta éppen nálam van, büszkeség tölt el. Büszke vagyok azokra az íróemberekre, akik élve a Kreatívhoz hagyományosan tapadó szabadsággal, mindig remek témákat dobnak be, és magas színvonalon írják meg azokat. Hogy kik azok? Hát itt egy fotón a Kreatív csapata.

Mindenkit fellelkesített az a meeting is, amin kitaláltuk, a 30. születésnap alkalmából ne csak a múltban mélyedjünk el, hanem mutassuk meg azt is, mennyire menő tud lenni az, amikor valaki harmincéves. Mennyi perspektíva, lehetőség áll előtte, ugyanakkor mennyi ötlet, tapasztalat mögötte.

Dream team – így hívtuk magunk között a címlapsztorit, mert az volt a célunk, hogy tíz olyan kreatív szakembert mutassunk be nektek, akiket jó szívvel tennénk össze egy álomügynökségbe – ha ezt a lehetetlen briefet épp mi kapnánk meg. Oké, azt is megfogadtuk, nem használjuk a dream team kifejezést. (Mosoly.) Mert nem gondoljuk azt, hogy a mostani számban bemutatott tíz fiatal, kreatívszakmában dolgozónál nincs jobb Magyarországon, de őket – többkörös gyűjtőmunka és ajánlások után – mindenképp szerettük volna nektek megmutatni. A születésnapi szám borítója velük együtt készült, az ötletelésbe és a megvalósításba is bevontuk őket, a velük közös munka eredménye tehát a Kreatív 30 éves címlapja. (Köszönet illeti a remek fotósunkat, Gyurkovics Annát és a művészeti vezetőnket, Földi Viktort.) Győri Zsófia és Bicsérdi-Fülöp Ádám pedig vállalták, hogy közelebbről is megismerik és bemutatják nektek a menő harmincasokat, akik már a következő harminc évet építik.

Elég menőnek tartom azt is, hogy immáron a második Kreatív/MOME-együttműködés eredményét láthatják a lapban az olvasók. Tizenhárom fiatal MOME-s ezúttal születésnapi illusztrációkat készített a magazinnak, az ő munkáik vonulnak végig a 140 oldalon.

Hagyományosan partnereink is beköszöntek 1-1 oldalon.



És azt tudtátok, hogy kaptunk egy csillagot is?

Boldog születésnapot, Kreatív!
Lapfotók: Szabó Réka
Hol találod meg a Kreatívot? Hát az újságárusoknál!
Ezekbe a Relay és Inmedio üzletekbe szállítjuk a Kreatívot:
Nagy-Budapest: Allée, MOM, Mammut, Hegyvidék Központ, Aréna, Savoya Park, Campona, budaörsi Tesco, óbudai és soroksári Auchan, Váci utca, Városház utca, repülőtér T2
Batthyány tér HÉV, Deák tér, Kálvin tér, Ferenciek tere, Árpád híd, Örs vezér tere, Déli pályaudvar, Klinikák, Népliget, Nyugati pályaudvar, Lehel tér, Blaha Lujza tér, Ferenc körút megállók
Debrecen (Malompark, Tesco, Árkád, vasút), Győr (Árkád és Győr Plaza), Kecskemét (Március 15. utca), Komárom (Igmándi utca), Miskolc (Tesco, Auchan), Nagykanizsa (pláza), Nyíregyháza (Korzó), Orosháza (vásárcsarnok), Pécs (Árkád), Sopron (Széchenyi tér, Tesco), Szeged (Árkád), Székesfehérvár (Alba Plaza, Auchan), Szolnok (Volán üzletház), Szombathely (vásárcsarnok, vasútállomás), Tatabánya (Vértes Center), Veszprém (Kossuth utca, buszpályaudvar), Zalaegerszeg (Tesco, buszpályaudvar)

