A cukorbetegség (diabetes mellitus) lényege, hogy az inzulin, mely a hasnyálmirigy egyik legfontosabb hormonja, hiányzik a szervezetből, vagy jelen van ugyan, de nem fejti ki a hatását megfelelően.
A felnőtt lakosság kb 8 %-a 2-es típusú cukorbeteg! A 2-es típus légyege, hogy a hasnyálmirigy termel inzulint, de a sejtek elvesztik érzékenységüket vele szemben.
A hasnyálmirigy kezdetben fokozott inzulintermeléssel próbálja az egyensúlyt fenntartani. Egy idő után az inzulint termelő sejtek kimerülnek és az inzulinhiány következményei lépnek fel. Gyakran évek alatt fejlődik ki, nagyon sokáig nincsenek tünetei, nem okoz panaszt, igen alattomos, lappangó betegségről van szó, melynek elsősorban a lassan kialakuló, de nagyon súlyos szövődményei okoznak bajokat (vakság, veseelégtelenség, végtagok elvesztése, szívinfarktus, gutaütés, stb.)
A diabetes kialakulásában örökletes hajlam mellett környezeti tényezőknek van szerepe. Számos rizikófaktort azonosítottak már, melyek közül kiemelendő a felesleges mennyiségű élelemfogyasztás, fizikai inaktivitás, s elsősorban az elhízás. Több tanulmány igazolta, hogy fizikai tevékenységgel akár 50%-kal is csökkenthető a kórosan magas inzulinszint. Mindemellett a mozgás számos jótékony hatással rendelkezik.
Az elhízás oka hogy a felvett energia tartósan meghaladja a leadottat. A testsúlyfelesleg következtében a rendelkezésre álló inzulin egyre kevésbé tudja kifejteni hatását, a vércukor fokozatosan emelkedik és cukorbetegség alakul ki.
Önmagában az étrendnek nincs közvetlen szerepe a cukorbetegség kialakulásában. Tévhit, miszerint a túlzott édesség- és szénhidrátfogyasztás okozza a cukorbetegséget, viszont az igaz, hogy az ezek következtében fellépő elhízás nagy jelentőséggel bír. Az elfogyasztott telített zsírok megemelik a vér zsír szintjét, inzulinrezisztencia léphet fel, ami szerepet játszik a cukorbetegség kialakulásában.
Az elhízás népegészségügyi jelentőségű probléma. A lakosság 40%-a túlsúlyos, 20%-a pedig elhízott. Az alma típusú, hasra történő elhízás hajlamosít a cukorbetegségre, ezért fokozott figyelmet igényel.
Az esetek túlnyomó részében a cukorbetegség az elhízás és a nem megfelelő, mozgásszegény életmód következtében jön létre. A túlsúly, az elhízás megelőzése, illetve a súlytöbblet megfelelő kezelése egyben azt is jelentheti, hogy a cukorbetegség ezen fajtája elkerülhetővé válik.
Az egészséges életmód egyik alappillére az egészséges táplálkozás, amely a cukorbetegség megelőzése szempontjából a kalória-, zsír- és finomított cukrokban szegény, rost dús étkezést jelenti.
Fontos, hogy a gabonafélék (teljes kiőrlésűek) és zöldség-főzelék, gyümölcsök adják a napi táplálékunk legjelentősebb részét. Kevesebb, de még mindig napi szinten fogyasszunk húst (halat hetente), tejet, tejtermékeket és csak csekély mértékben javasolt a cukor- és zsírbevitel.
A másik jelentős tényezője a fizikai aktivitás. Sajnos a napi elfoglaltságok mellett nehéz időt szakítani a rendszeres testmozgásra. Ha a cukorbeteg elhízott, mindaddig kevesebbet kell ennie, ameddig a testtömege a kívánt szintre nem csökken. A testtömeg normalizálása a cukorbeteg számára a legfontosabb teendő.
A kialakult 2-es típusú cukorbetegségnek három legfontosabb, semmilyen tablettával ki nem váltható „gyógyszerei” a diéta, a bő testmozgás és (túlsúly esetén) a testsúly csökkentés!
| Szent Margit Kórház – Általános Belgyógyászati Osztály |
A fekvőbetegek ellátását végző belgyógyászati osztállyal kapcsolatos bővebb információkért kattintson ide. |
