Egy szamarakkal foglalkozó jótékonysági szervezet készítette azt a The Guardian által idézett vizsgálatot, amiből kiderül: hatalmas piaca van a szamárbőrnek a különféle online piactereken. Így a Facebook Marketplace-n is megy az üzletelés a termékkel, ami a világ számos országban törvénybe ütközik.
A jelentés rámutat, hogy a közösségi oldal nem tesz jelentős lépéseket a szamárbőr-kereskedelem visszaszorítására, sőt aki ezzel foglalkozik, akár nagy tételben is tudja értékesíteni az áruját a platformon keresztül. A hirdetések jelentős részét pedig Kenyában, Ghánában, Nigériában és Szenegálban adják fel, csupa olyan országban, ahol tiltott dolog a szamárbőr-biznisz.
Ám nem a Facebook az egyetlen közösségi platform, ahol virágzik az illegális adásvétel. Az Instán, Twitteren és Youtube-on is simán hirdethetik magukat a kereskedők, az algoritmusok pedig még meg is könnyítik, hogy a vevők rátaláljanak az eladókra.
A feketepiacon értékesített szamárbőröket egyébként jellemzően Kínában veszik meg, ahol egy, a tradicionális gyógyászatban használt gélt előállításához alkalmazzák őket.