Megfosztaná a kormány a jövőben egyebek között az orvosokat, pincéreket attól a lehetőségtől, hogy hálapénzt, borravalót tegyenek zsebre. Az Országgyűlés elé terjesztett Munka Törvénykönyve szerint ugyanis harmadik személytől nem kérhetnének, illetve fogadhatnának el a munkabérükön kívül egyéb juttatást. A történet azonban kísértetiesen hasonlít az egyszeri lány esetére, hiszen a törvénytervezet máris nyitott egy kiskaput: nem tiltott a pluszpénz elfogadása akkor, ha ahhoz a munkáltató előzetesen hozzájárul.
„A munkavállaló a munkáltató előzetes hozzájárulása nélkül harmadik személytől díjazást a munkaviszonyban végzett tevékenységére tekintettel nem fogadhat el, vagy nem köthet ki” − áll a nemzetgazdasági miniszter által a parlament elé terjesztett új Munka Törvénykönyvéről szóló javaslatban. A törvényjavaslat szerint az említett rendelkezéseket az indokolja, hogy az üzleti szokások alapján a munkavállaló munkaviszonya teljesítése során harmadik személytől különféle anyagi juttatás elfogadására kaphat ajánlatot. Ennek, továbbá a köznyelvben „borravalónak” vagy „hálapénznek” nevezett juttatás elfogadását tiltaná meg a törvény azzal együtt, hogy a munkáltató felmentést adhatna ez alól.
De mennyi pénzről is beszélünk? Itt elolvashatja.
