Hetek óta kisebb-nagyobb intenzitással megy a pánik a kormányzat tervezett Szuverenitásvédelmi Hatósága és törvénye okán. Ennek során a sajtó független, nem állampárti része és a parlamenti ellenzék is azt hangoztatja, hogy a törvény kvázi gumijogszabály, rendeletekkel nincs egyelőre részletezve-értelmezve, így az bunkósbotként a független nyilvánosság szinte bármely szereplője ellen felhasználható (a kormányzati álláspont az, hogy a külföldről finanszírozott politikai aktorok ellen született a tervezet).
A Hvg.hu most a Nemzetközi Sajtóintézet (International Press Institute) nyilatkozatát idézi, hogy csatlakozik a Media Freedom Rapid Respont (MFRR) konzorciumi partnereihez, hogy ezzel felhívja az Európai Unió figyelmét rá, hogy a törvényjavaslat veszélyt jelent az ország független sajtójára.
A közlemény megemlíti, az elmúlt években is gond volt Magyarországon a sajtószabadsággal, a mostani törvény, ha hatályba lép, nyomást helyezhet a kormánytól független médiára. Azt az IPI közleménye is elismeri, a javaslat nem tesz említést a médiáról, de szerintük szándékosan homályos a szövegezés, így a külföldről (pl. pályázati úton) pénzt kapó médiumokra is ráhúzhatják a vizes lepedőt.
Az IPI szerint Orbán Viktor újabb lépése a törvény, ezzel az őt kritizálókat támadná, megbélyegezve a kormánytól független civileket és a sajtót, azaz a Soros-médiát (kormányszlengben). A szervezet megemlíti az EU teszetoszaságát is, ami végignézte a kormányzati médiagólem kiépülését és a független sajtó lassú kivéreztetését. A nyilatkozatot több civil és szakmai szervezet is aláírta már.
(Kiemelt kép: International Press Institute / Facebook)

