hero
Bicsérdi-Fülöp Ádám

Rovat:

ReklámMédia
Becsült olvasási idő: 1 perc
Szeptembertől keményíthet be a főváros a reklámhálókkal szemben
Ettől az időponttól az önkormányzat is intézkedhet az eltávolításukról.

A Fővárosi Önkormányzat még a múlt héten jelentette be, hogy közterület-használatra vonatkozó szabályok pontosításával venné fel a harcot az elburjánzott óriásmolinók, illegális reklámhálók ellen.

A bejelentés után kérdeztük az önkormányzatot a szigorítás részleteiről. Az Főpolgármesteri Hivatal Sajtókapcsolati Csoportjának válaszaiból kiderül, hogy a főváros módosításainak egyik fő célja, hogy egyértelműsítse, hogy mi minősül közterülethasználatnak a reklámhálók esetében.

A hivatal válasza szerint “bármilyen a határvonalán álló épületre, annak közterülettel határos homlokzatára, bármely tartozékára szerelt reklám elhelyezésé szolgáló eszköz (ideértve bármilyen ilyen célú tartószerkezetet is) reklámhálónak tekintendő.”

Fontos részlete a módosításnak, hogy

“2022. szeptember 1-jétől az ilyen eszközök eltávolítására kötelező fővárosi önkormányzati hatósági határozatok végrehajtásának foganatosítására is maga a Fővárosi Önkormányzat lesz jogosult.” 

A témát körbejáró, 2016-os cikkünkből is kiderült, hogy az eddigi joghézagok miatt az illegálisan kihelyezett építési hálók, molinók kihelyezői azzal védekeztek, hogy  “a reklámhálók és molinók nem lógnak be a közterületbe, a homlokzat nem számít közterületnek, tehát szerintük az ilyen megjelenésekhez nem szükséges közterület-használati engedély”.

Akkor az ügyet ismerő források úgy érveltek, a "rossz jogalkotás miatt sem fővárosi, sem kerületi szinten nincs valódi jogkör az illetéktelen kihelyezések szankcionálására."