A Fővárosi Önkormányzat még a múlt héten jelentette be, hogy közterület-használatra vonatkozó szabályok pontosításával venné fel a harcot az elburjánzott óriásmolinók, illegális reklámhálók ellen.
A bejelentés után kérdeztük az önkormányzatot a szigorítás részleteiről. Az Főpolgármesteri Hivatal Sajtókapcsolati Csoportjának válaszaiból kiderül, hogy a főváros módosításainak egyik fő célja, hogy egyértelműsítse, hogy mi minősül közterülethasználatnak a reklámhálók esetében.
A hivatal válasza szerint “bármilyen a határvonalán álló épületre, annak közterülettel határos homlokzatára, bármely tartozékára szerelt reklám elhelyezésé szolgáló eszköz (ideértve bármilyen ilyen célú tartószerkezetet is) reklámhálónak tekintendő.”
Fontos részlete a módosításnak, hogy
“2022. szeptember 1-jétől az ilyen eszközök eltávolítására kötelező fővárosi önkormányzati hatósági határozatok végrehajtásának foganatosítására is maga a Fővárosi Önkormányzat lesz jogosult.”
A témát körbejáró, 2016-os cikkünkből is kiderült, hogy az eddigi joghézagok miatt az illegálisan kihelyezett építési hálók, molinók kihelyezői azzal védekeztek, hogy “a reklámhálók és molinók nem lógnak be a közterületbe, a homlokzat nem számít közterületnek, tehát szerintük az ilyen megjelenésekhez nem szükséges közterület-használati engedély”.
Akkor az ügyet ismerő források úgy érveltek, a "rossz jogalkotás miatt sem fővárosi, sem kerületi szinten nincs valódi jogkör az illetéktelen kihelyezések szankcionálására."

