hero
po

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 1 perc
Oroszország őrizetbe vette a Szabad Európa Rádió egyik újságíróját

Alszu Kurmaseva a második amerikai újságíró, akit idén letartóztattak az országban.

Oroszország az ukrajnai háború kezdete óta megszigorította a média feletti ellenőrzését, bezáratta a vezető független hírügynökségeket, és számos újságírót és kiadványt "külföldi ügynöknek" minősített – számolt be a Reuters. A Wall Street Journal tudósítójának, Evan Gershkovichnak a márciusi kémkedés vádjával történt letartóztatása után szinte az összes amerikai újságíró elhagyta Oroszországot. A Külügyminisztérium többször is felszólította az amerikai állampolgárokat, hogy hagyják el Oroszországot.

Alszu Kurmaseva, a Szabad Európa Rádió tatár-baskír szolgálatának szerkesztője, aki amerikai és orosz útlevéllel is rendelkezik, május 20-án családi vészhelyzet miatt Oroszországba utazott. Amikor Kurmaseva az utazás végén el akarta hagyni az országot, őrizetbe vették, és útlevelét elkobozták. Mindez azért történt, mert nem jelentette be amerikai útlevelét az orosz hatóságoknál. Október 18-án az orosz hatóságok közölték, hogy Kurmaseva ellen vádat emeltek, mert nem regisztráltatta magát "külföldi ügynökként".

Egyes orosz újságírók, értelmiségiek és ellenzéki aktivisták szerint a Szovjetunió szétesésével kivívott szabadságjogok elvesztek, és az oroszországi közbeszédet a háborús propaganda uralja. Orosz tisztviselők elutasítják ezeket az állításokat, és azt mondják, hogy a nyugati újságírók évek óta nem tudósítanak pontosan Oroszországról, és nyíltan elfogultan számolnak be az ukrajnai háborúról. Szerintük mindezt a Nyugat érdekeinek előmozdítása végett teszik.

(Via: 444.hu)

(A kép illusztráció, forrás: Adobe Stock)