A Népszava, Magyarország legrégebbi nyomtatott napilapjának létezése került veszélybe. Az újság jelentős tartozásokat halmozott fel a nyomda és a terjesztő cég felé. Mindkettő a Fidesz fennhatósága alá került Mediaworks tulajdona, amellyel korábban is tárgyalásban álltak a törlesztésről. A választási eredmények ismeretében azonban a cég szerintük hangnemet váltott, és a pünkösdi hétvége előtt teljesíthetetlen ultimátumot adott a lapnak – írja a Népszava.
A csütörtökön nem várt tovább a Mediaworks – amely egyben a Magyar Nemzet kiadója –, azonnali hatállyal felmondta a Népszava szerződéseit és jelezte:
nem nyomtatja ki és nem terjeszti tovább a Népszavát, azaz már a lap május 29-i, pénteki száma sem jelenhet meg.
A Mediaworks követeli az adósság visszafizetését, amelyet a lap nem tud teljesíteni. A Telex eközben úgy értesült, hogy a Népszava tulajdonosát nem foglalkoztatta a nyomda felé fennálló tartozás, és nem tett meg mindent azért, hogy rendezze az utóbbi egy évben több száz millió forintra duzzadt elmaradást – mely összegről már a Mediaworks és a Medialog-DMHM Zrt. tájékoztatja a nyilvánosságot az Origón. A közleményükben azt is kiemelik, hogy a felek hónapokig tartó tárgyalások után idén januárban megállapodtak a tartozás átütemezésében, a Népszava kiadója azonban ezt a megállapodást sem tartotta be, így a tartozás folyamatosan nőtt.
A Mediaworks leszögezi, hogy a döntés kizárólag gazdasági természetű, és amennyiben a Népszava kiadója rendezi az eddigi tartozásait, egy új, előre fizetéses megállapodással a továbbiakban is vállalja a lap nyomtatását és terjesztését.
A Népszava viszont azt hangsúlyozza, hogy a Mediaworks lépését ellenségesnek tartja, kiváltképp, hogy egy nyomdai és terjesztési szempontból is monopolhelyzetben lévő cégről van szó, amely ráadásul szintén fenntart egy napilapot. Kiemelik, hogy ezzel a követeléssel a Mediaworks vezetőjeként most ugyanaz a személy döntené vesztébe a Népszavát, aki a Népszabadság bezárásában is segédkezett Heinrich Pecinának és a mögötte állóknak.
A 153 éves történetre visszatekintő lap elismeri ugyanakkor, hogy az elmúlt években az előfizetői díjak mellett az állami hirdetések tartották életben a lapot, azonban a tavalyi évben ezek elmaradoztak.
Hozzáteszik, hogy az állami hirdetések miatt sok támadás érte őket, de azok sosem befolyásolták a tartalmat, a lap maradt baloldali újság, amely szerintük az elmúlt tizenhat évben következetes kritikusa volt az Orbán-rezsimnek, a Népszabadság elsöprése után is.
A Népszava nem szűnik meg
Ugyanakkor nem pusztán a nyomtatott lap jelenti a Népszavát: az online portál, a nepszava.hu mellett elindították a mobil Népszavát, YouTube-csatornát nyitottak, tovább vitték József Attila örökségét, a Szép Szót, befogadták a Vasárnapi Híreket (Visszhang) és irodalmi mellékletet (Nyitott mondat) indítottak.
Tovább működtetik a nepszava.hu-t, a megszerkesztett print újságot pedig digitális formában, a mobil Népszavában biztosítják, amíg papír alapon nem tudják a lapot kinyomtatni. Előfizetőik továbbra is megkapják a mobil Népszavát.
Arra kérik az olvasókat, hogy amíg nem tudják print formában ismét kiadni az újságot, addig is támogassák a Népszava túlélését azzal, hogy a nepszava.hu-ra vagy a mobil Népszavára előfizetnek a https://nepszava.hu/digitalisujsag linken.
Nyitókép: Népszava / Wikipedia

