hero
Molnár Zoltán

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 1 perc
Kisvárosnyi embert küld el a Facebook anyacége

A Meta bevétel-kiadás oldala tavaly cefetül alakult, ezért Mark Zuckerbergék leépítés mellett döntöttek.

Miután tavaly ősszel 11 ezer dolgozójától vált meg a Facebook és az Instagram anyacége, a Meta, idén tavasszal újabb 10 ezer főt bocsát el, írja a Variety. Ezt maga Mark Zuckerberg alapító-vezér jelentette be kedden.

A tízezres szám valóban óriási, főleg ha azt vesszük, hogy tavaly évvégi adatok alapján 86 482 ember dolgozik a Metánál. A kisvárosnyi elbocsátott dolgozó mellett ötezer betölteni tervezett állást végül meg se hirdetnek.

A technikai vonalon dolgozók közt április végéig zavarják le az elbocsátásokat, késő májusra pedig az üzleti ágazat dolgozói közül rúgják ki a kvótának megfelelő létszámot. Bizonyos esetekben év végéig tart a racionalizálási folyamat, amit hatékonyságnöveléssel indokol a vezérigazgató. Így fogalmaz:

„Reménykedem, hogy ezeket a szervezeti változtatásokat még idén, amint lehet, végrehajtjuk, hogy hamar túlessünk a bizonytalanság ezen időszakán, és az előttünk álló kritikus munkára összpontosítsunk.”

A Meta az idénre tervezett 89-95 milliárd dolláros kiadásait a leépítések által 86-92 milliárdra mérsékli a tervek szerint. Az átstrukturálás 3-5 milliárd dollárba fog kerülni, ebben a végkielégítések is benne vannak. A Meta bevételei tavaly csökkentek, miközben a kiadásai nőttek. A 2022-es negyedik negyedév eredményeinek ismertetésekor Zuckerber felvázolta a „Hatékonyság Évének” nevezett intézkedéssorozatot, ebbe illeszkedik a sok elbocsátás is.

Januárban egyébként a Google anyavállalata, az Alphabet hasonlóan nagy arányú elbocsátásokat hajtott végre, 12 ezer főt rúgott ki.

Akit a nagyvállalati nyelven írt teljes Zuckerberg-tájékoztató érdekel, a Variety cikkében lefelé görgetve megtalálja.

(Kiemelt kép: Brad Pict / Adobe Stock)