Orbán Viktor szűk körben és a sajtó előtt, mindössze néhány perces beszédben ismerte el vereségét este kilenc óra után. A Tisza vezetője ezután állt csak színpadra, ő viszont hosszan, közel egy órán át beszélt hívei előtt.

A kormánypárt és a miniszterelnök kommunikációjában érdemes azt kiemelni, hogy Orbán idejében és korrekt módon elismerte a vereségét. Gratulált Magyar Péternek, és nyilvánosan kiállva beszélt az eredményről, ezzel elejét vette minden azzal kapcsolatos találgatásnak és szóbeszédnek, hogy esetleg nem fogja átadni a hatalmat – mondta a kormánypárt vezetőjének kommunikációjáról Bőhm Kornél.
Fontos elem, hogy Gulyás Gergely kormányszóvivő az urnazárás után közvetlenül nyilatkozott a sajtónak arról, hogy tisztának tartják a választást, és az eredményt el fogják fogadni. Ezzel „megágyazott” a későbbi Orbán-beszédnek. A miniszterelnök beszéde zárt, védett környezetben zajlott le, és láthatóan kicsit arról is szólt, hogy minél hamarabb lejuthasson a színpadról.
Orbán röviden, néhány percben beszélt, és elsősorban a kötelező elemeket hozta, például köszönetet mondott a politikai közösségének, és mondandóját a legszűkebb bejelentenivalókra korlátozta. Ugyanakkor kiemelte szavazótáborának milliós számát és a határon túliak közösségét.
Forrás: Orbán Viktor/Facebook
A Fidesz győzelmi koreográfiái és kötelező elemei, például a Kossuth-nóta eléneklése vagy a közös tapsolás után nagy kontrasztot mutatott a vezérkar gyors levonulása a színpadról.
Tizenhat évi kormányzás után érthetően kurta színpadi jelenlétet láthattunk – mondja a szakértő. Orbán beszélt a közösség fontosságáról és a közösségépítésről is, de ebben még csak egy lélekerősítő gesztust láthatunk. Nyilvánvalóan nem mondhatja a választóinak egyik napról a másikra, hogy viszlát, ám ebben egyelőre nincs szó stratégiáról.
Magyar: hosszú beszéd, erős vizuális helyszín
Orbánnal szemben a Tisza vezetője rá jellemzően hosszú beszédet tartott, ám a kampánybeszédeitől eltérően ez nem volt csapongó, igyekezett minden fontos elemet belevenni. Alapvetően jól felépített, összefogott beszédet hallhattunk – értékelt Bőhm Kornél.
A Tisza helyszínválasztásánál az utca, a nyílt tér és az Országházzal szemben fekvő Batthyány tér megválasztása nagyon erős vizuális elem. A köztér pedig alapvetően magabiztos győzelmi helyszín.
Az időzítést tekintve fontos tényező, hogy a Tisza vezetője megvárta a főbb fejleményeket és adatokat, Orbán gratuláló telefonhívását is. A kötelező tartalmi elemeken túl pedig nagy hangsúlyt kapott a békekötés és a lövészárkok betemetése, megszólítva a vesztes tábort is: Magyar Péter ezzel baráti jobbot nyújtott a fideszes közösségnek. Egyébként mindig hangsúlyozta is, hogy elsősorban nem a tizenhat éve kormányzó párt támogatóival van baj, hanem a vezetőikkel.
Ugyanakkor a „kemény magot” is megszólította: lemondásra szólította fel a legfőbb tisztviselőket, például az államfőt; beszélt a vesztes politikusok felelősségéről és számonkéréséről, és felszólította a még hatalmon lévő kormányt, hogy ügyvezető testületként járjon el. Alapvetően számos nagyon fontos társadalmi réteget igyekezett beleszőni a beszédbe: az LMBTQ közösségtől (ami meglepően új elem) az idősekig.
A Tisza kommunikációjában látható, hogy jellemző a „derű”, a „szabadság” és a „jókedv” hangsúlyozása, ugyanakkor ezek főleg hívószavakként jelentek meg, a retorikában erős elem a komoly odamondogatás is. A szürke hétköznapokban hamarosan láthatóvá válnak az érdekellentétek a csoportok között, így a kommunikációban nyilvánvalóan arra fognak törekedni hogy elsimítsák azokat – vélekedett a szakértő.
A színpadképpel kapcsolatban Bőhm Kornél kiemelte, hogy míg a Tiszánál mindenki felsorakozott, aki számít, a Fidesznél „elfértek volna még” a beszélő miniszterelnök körül.
Dobozkép: dr. Máriás/Facebook
