Mosoly, öröm, barátok. Így képzelnénk el egy depresszióval küzdő embert? Bizonyára sokunk nem, ezért a brit CALM (Campaign Against Living Miserably) alapítvány 2022-ben egy felvilágosító kampány keretében hívta fel a figyelmet arra, hogy az emberek sokszor elrejtik mások elől a valós érzelmeiket.
E szomorú jelenség bemutatására később öngyilkosságot elkövetett emberek utolsó szelfijeit választották ki, ezekből készült kiállítás Londonban tavaly júniusban. Az alapítvány az Adam&eveDDB kreatívügynökséggel és az ITV csatornával együttműködve készítette el a kampányt, ami egy londoni szabadtéri, 50 fotóból álló kiállításból és egy 90 másodperces tévészpotból állt.
Nem ez az első ilyen kampánya az alapítványnak, hiszen 2018-ban Projekt 84 néven indítottak egy hasonló kezdeményezést, akkoriban egy szobrászati kiállítással hívták fel a figyelmet az öngyilkosságot elkövető férfiak növekvő számára Angliában. A 2022-es kampány szintén a férfiakra összpontosulva indult, viszont rövid időn belül kiterjesztették nőkre is, hiszen az akkori statisztika szerint 125-en követtek el öngyilkosságot átlagosan egy héten belül, ebből pedig 94-en voltak férfiak.
A fotók természetes környezetükben, barátokkal, örömködve mutatják be az azután saját életüket kioltó embereket, ezzel rámutatva, hogy sokan elrejtik a valódi érzelmeiket. Ezért fontos, hogy jobban odafigyeljünk a másikra, valós jelek után kutatva, hiszen ezzel súlyos tragédiákat előzhetünk meg.
A kampány zsenialitását az adja, hogy úgy képes sokkolni az embert, hogy közben végtelenül egyszerű.
Nem játszik rá az érzelmekre, hagyja, hogy a néző sajátos kapcsolatot alakítson ki az áldozatokkal azáltal, hogy megismeri az arcukat, és röviden a történetüket.
Az „Utolsó fotó” zsenialitását rengeteg díj is igazolta, hiszen a 2023-as cannes-i reklámfesztiválon a legdíjazottabb kampány lett, elhozta a Film Grand Prix-díjat, emellett pedig 4 aranyat, 3 ezüstöt és 3 bronzot érdemeltek az alkotók a munkájukért.
(via CreativeReview, kiemelt kép: TheCalmZone.net)

