hero
Molnár Zoltán

Rovat:

Popkult
Becsült olvasási idő: 1 perc
Musicalesen állt bele egy orosz városba a Family Guy, betiltást követelnek

Cseljabinszkkal ujjat húzni nem jó dolog, főleg ha alkoholista-drogos embereknek ábrázolják a lakóit.

Cseljabinszk orosz nagyvárosa, ami cirka egymilliós és közel fekszik az Urálhoz, legutóbb akkor került bele globálisan a hírekbe, amikor a közelében csapódott be egy meteor (februárban volt tíz éve). Most azért került a hírekbe, mert a Family Guy szatirikus amerikai animációs sorozat eléggé beleállt az orosz idillbe.

Az egyik epizódban Meg Griffin, a főszereplő család kamaszlánya mackós-melegítős szettben ad elő egy spontán musicalt a város utcáin járva. Az iróniától csöpögő jelenetben egy lepusztult, szürke, füstös, téli iparvárost látni rengeteg alkoholista, nyomorban élő orosszal, Lajka kutyával, amint épp az űrbe indul és a szeretett városát dalban dicséri Meggel.

Az oroszellenes-ukránbarát Nexta híroldal Twitterén azt írja a jelenetről, hogy az adott epizód betiltását kezdeményezte az orosz parlament alsóházának, a Dumának több képviselője. Jana Lantratova cseljabinszki képviselő szerint ugyan a művészeknek joguk van a víziójukat megjeleníteni, de ez itt egy szándékos, támadó jellegű imidzs, aminek köze sincs a valósághoz. Ez szerinte „információs hadviselés műalkotásokon keresztül”, és Oroszországot olyan helynek mutatja be, ahol „mindenki boldogtalan az életében, iszik, drogokat használ, kenőpénzt fogad e”l.

Kapcsolódó hír, hogy a Nextát nem nagyon szereti az orosz vezetés és a Kreml, ezért szerintük orosz botok lepték el az oldalukat május 9-én (a győzelem napja orosz nemzeti ünnepen).

(Kiemelt kép: Family Guy / Nexta / Twitter)