hero
Schäffer Dániel

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 2 perc
Call a boomer - magányos főiskolások és idősek hívják egymást

A főiskolások és a 65 év feletti idősek az USA-ban a két legmagányosabb csoport, őket kapcsolja össze egy sárga utcai telefon, egy mentális jóllétet támogató szervezet kampányában, amely iOS “boldogság alkalmazást" is kidolgozott. 

Az USA-ban a 65 év felettiek egyharmada, a főiskolai hallgatóknak pedig több mint fele  számol be magányról. A magány pedig nem használ az egészségnek: annál is károsabb, mintha elszívnánk 15 szál cigarettát egy nap, vagy soha nem végeznénk testmozgást - állítja a kampány szervezője az amerikai Matter Neuroscience. A pozitív megerősítő beszélgetések viszont hozzájárulnak a longevity-hez. 

Ebből kiindulva a szervezet „Call a Boomer” nevű kampányban egy élénksárga telefont helyeztek el egy bostoni campusban, amely közvetlen kapcsolatot teremt egy nevadai idősek otthonában elhelyezett készülék között, így spontán, előre nem tervezett beszélgetések jöhetnek létre generációk között. A hívás ingyenes, és ha senki nem veszi fel, üzenetet is lehet hagyni. 

A telefont egyelőre egy hónapra telepítették, és egyfajta kísérletként is működik: arra keresi a választ, hogy a kíváncsiság és az emberi kapcsolatok képesek-e áttörni a mai, szétszabdalt figyelmű világ zaját és a generációk le tudják-e bontani egymás iránti előítéletieket. A beszélgetések egy része később közösségi médiában is megjelenhet, így a projekt hatása túlmutat az egyes hívásokon. 

Az utcai készüléken túl - boldogság app

A Matter Neuroscience-t 2019-ben alapította Axel Bouchon biokémikus és idegtudós, Ben Goldhirsh és Chris Shiflett.

A Maastrichti Egyetem, a dán Boldogságkutató Intézet és a Mount Sinai Icahn egyetem Orvostudományi Karának kutatóival együttműködve a Matter klinikai kutatásokkal is egy univerzális boldogságbiomarkert keres.

Ugyanakkor "a boldogság különösen nehéznek tűnhet egy olyan világban, amely gyorsan méri, ünnepli és jutalmazza az anyagi sikereket az érzelmi jóléttel szemben. Gyakran összetévesztjük a karrierünket, a vagyonunkat és az elismeréseket a boldogság forrásaival. De végső soron nem az számít, amink van, hanem az, hogy kik vagyunk" - írják  hitvallásukban és hozzáteszik azt is, hogy “jelenleg egy egyre növekvő mentális egészségügyi válság közepén vagyunk, több mint 200 millió ember él súlyos depresszióval. Ezt visszafordíthatjuk, ha elkezdünk odafigyelni arra, hogy mi tesz minket boldoggá – belsőleg, molekulárisan. Szerencsére mindannyiunkban vannak beépített biológiai jutalmazó rendszerek, amelyek már elvégzik ezt helyettünk”. 

A szervezet kidolgozott egy iOS applikációt is, amely segít az embereknek nyomon követni pozitív érzelmeiket, összekapcsolni azokat az agyi aktivitással, és lépéseket tenni a szubjektív jóllét növelése érdekében.

Via

Borítókép: Only in Boston/Facebook