Rég beszéltek annyit a veterán angol streetartistról, Banksyről, mint az utóbbi napokban. A legutóbb az ukrajnai háborús övezetben alkotó Banksy ugyanis lecsapott Valentin-napon, és a tengerparti angol városkában, Margate-ben stencilezett a falra egy megvertnek tűnő feleséget, aki gyaníthatóan épp férjét helyezi egy fagyasztóba. A cím: Valentin-napi maskara.
Az alkotás a falra festett nőn és a kilógó férfilábakon kívül egy objektet is tartalmaz: egy rendes, kiszuperált fagyasztóládát. Vagyis tartalmazott, amíg a hatóságok el nem szállították kedden (szerintük közterületről). Akkor egy raktárba került biztonsági okokból, de a BBC News szerint akkora volt a fölhorgadás a városban, hogy visszatették. A regionális portál, a Kent Online arról írt, a városi tanács hűtőt elszállító alkalmazottait meg is kérdezte valaki a helyszínen dühösen:
"Maguk tudják, hogy ez egy Banksy?"
A tanács megnyugtatott egy közleményben aztán mindenkit, hogy csak közbiztonsági okokból vitték el a fagyasztót. Kiengedték belőle a gázt, valószínűleg kifertőtlenítették és gondoskodtak róla, hogy senki se zárhassa be magát. Vissza is került csakhamar a helyére.
Ekkor megjelent a színen a londoni Red Eight Galleries, ami elvitte a fagyasztót azért, hogy biztosítsa a műalkotás integritását. Egy plexilapot is az alkotás elé helyeztek, hogy megvédjék azt.
A tervük az, hogy a teljes alkotást leszedik a falról (már a ház tulajdonosának engedélyét is kikérték), majd az egészet kiállítják Margate-ben, hűtőstül. A belépők árát pedig helyi jótékonysági szervezeteknek adják. Az alkotás részének tekintik egyébként a fal előtt eredetileg hevert törött műanyag széket, egy kék ládát és egy üres sörösüveget is.
A városi tanács mindenesetre szeretné az alkotást egyben megőrizni, szóval most megy a pingpong a ház tulajdonosa, az önkormányzat és a galéria között.
A Margate-ben élő szabadúszó újságíró Belicza Beától megtudtuk, hogy a városban folyamatos probléma az illegális hulladéklerakás, Banksy részben erre is reagálhatott alkotásával (eleve szereti a readymade-szerű talált tárgyakat).
„Valaki már meg is csinálta az első art képet hasonló céllal. Egy hűtőre tett egy seprűt egy kalappal, hogy ez egy art, jöhet a tanács” – mesélte Belicza a szarkasztikus tettet. (Az alanti Street View-képen az ominózus tűzfal látható, még Banksy érkezése előtt.)
Mindenesetre Banksy műve olyan népszerű lett, hogy ennek az oldalnak a tanúsága szerint egy festőművész a graffitin révedező nézőket is megörökítette.
Mások pedig nem késlekedtek pótolni a hűtő hűlt helyét: előbb egy kukát húztak a halott férj lábai alá, később meg hoztak egy átlagos hűtőt (ld. a lenti videót). Sőt, petíció is indult, hogy a helyén maradjon a nagy mű. Egy biztos, napokon belül lesz újabb fejlemény, Banksy meg örülhet, hogy megint róla beszélnek egy ideig.
Az egész ügy amúgy Banksy legvagányabb streetart-összecsapására emlékeztet. King Robbo, London egyik nagy graffiti-atyja 1985-ben felfújta a nevét egy falra, amit évek alatt összetageltek, megrongáltak. Erre 2006-ban Banksy a felét szürkére festette, odapingálva egy férfit, aki épp szürke papírlapokat ragaszt a graffitire. Kitört a steertart-háború, olyan fejezetekkel, mint amikor a King Robbo feliratból Fucking Robbo lett (magyarul Robbo királyból kibaszott Robbo), amikor Turpi úrfi Banksy karrierjének sírkövére támaszkodik, és végül amikor Robbo kómába esése és halála után (balesetet szenvedett) Banksy ugyanezen a felületen emlékezett meg róla egy gyertyának álcázott festékspray-vel.
Mindenesetre Banksy egész életművének része, hogy nincsenek fix alkotásai, sokszor mintha törekedne is erre.
A cikk tárgyaként szolgáló Valentin-napi alkotásnál is alapvető vita van arról, hogy a helyben talált, lerobbant fagyasztó része-e az alkotásnak (pedig talán hozzá sem nyúlt a művész), valamint ki mit tehet vele.
Érdemes felidézni, amikor egy aukción hirtelen ledarálta magát a Lány lufival című képe. Banksy ezen tettén is látszik, nem nagyon ismeri el a műalkotások téridőbeli határait.
(Kiemelt kép: Krisztián Kobold Elek / Facebook)

