A magyar kulturális élet képviselői nyílt levélben fordultak az állami díjak jelölő és döntéshozó testületeihez, miután kiderült, Lackfi János úgy kapta meg a Kossuth-díjat, hogy édesanyja, Mezey Katalin is a jelölőbizottság tagja volt.
Nagy Ákos zeneszerző nemrég a jelölő és döntéshozó testületekhez fordult, az általa megfogalmazott nyílt levelet pedig a magyar kulturális élet számos képviselője aláírta. Ebben hangsúlyozták, hogy nem Lackfi János életművét kívánják bírálni, hanem azt kérdőjelezik meg, összeegyeztethető-e a szakmai és etikai normákkal, hogy egy jelölőbizottsági tag saját családtagját terjeszti fel egy rangos állami kitüntetésre. A szerzők úgy vélik, a vita túlmutat az egyedi eseten: a Kossuth-díj hitelessége és a közbizalom forog kockán.
Levelükben négy kérdésre szeretnének választ kapni:
- Van-e a Kossuth-díj jelölő és döntéshozó testületeinek nyilvános etikai kódexe?
- Szabályozza-e ez az etikai kódex az összeférhetetlenség kérdését?
- Ha igen, kiterjed-e arra az esetre, amikor egy jelölőbizottsági tag közvetlen családtagját jelöli a díjra?
- Ha nincs ilyen szabályozás, nem lenne-e szükséges annak megalkotása és nyilvánossá tétele?
A Nagy Ákos által megfogalmazott nyílt levél és az aláírók névsora itt olvasható.
Nyitókép: Wikipédia

