Elon Musk után Mark Zuckerberg is úgy döntött, elindul a fizetős „kék pipa” a Facebookon és az Instagramon – írta meg a Wall Street Journal.
A „Verified”, vagyis a kék pipa a Meta esetében a következő szolgáltatásokat adja a pénzünkért cserébe:
- jobb láthatóságot (ez a követők mennyiségétől is függ)
- nagyobb védelmet (személyigazolvánnyal összekapcsolt fiók)
- elsőbbségi ügyfélszolgálatot (robot helyett valós személy)
- exkluzív matricákat a Reels tartalmakhoz
- havi 100 csillagot (ami kiosztható tartalomgyártóknak)
A modell egy egyszerű előfizetéses rendszer lesz, havi 11.99 dollárba kerül asztali gépről, míg 14.99 dollárba telefonról (az ára attól függ, hogy milyen eszközön fizetünk elő), de csak magánszemélyek számára elérhető egyelőre, (későbbiekben vállalkozások számára is)ésamennyiben a személyes adatokat módosítani akarjuk, újra végig kell csinálni a hitelesítést.
A szabályzat továbbá kimondja, hogy a Meta-profil nevének és a személyigazolványon szereplő névnek meg kell egyeznie.
A szolgáltatás először Ausztráliában és Új-Zélandon jelenik meg ezen a héten, de hamarosan (valószínűleg a tesztfázis után) további országokban is bevezetik majd. A szolgáltatás legnagyobb előnye, hogy a profilunkat személyigazolvánnyal hitelesíthetjük, így szinte lehetetlen lesz majd eltulajdonítani azt.
A közösség reakciója igen vegyes eddig, vannak akik szerint az ügyfélszolgálat miatt igazán megéri kifizetni a havi előfizetést, Rob DenBleyker komikus szarkasztikus véleménye szerint „Ami sok az sok! Átmegyek Twitterre, ahol a kék pipa jpg csak havi 8 dollárba kerül."

A Meta jelenlegi állítása szerint ,,azok az oldalak, amik az eddig szabályok alapján szerezték meg a kék pipát, a jövőben is megtarthatják azt”. A Meta teljes tájékoztatója itt olvasható.
Az eddig érvényben lévő szabályok már nem elérhetőek (eddig itt írták le az elvárásokat), azonban néhány régebbi cikk alapján tudjuk, hogy a magánszemélyekre és vállalkozásokra is azonos szabályok vonatkoztak azt illetően, hogy a ,,Verified” státuszt megkapják.
Eddig ahhoz, hogy megkapjuk a pipát azt kellett tenni, hogy:
- Elfogadtuk a Meta erre irányuló szabályait
- Rendelkeztünk legalább 500 követővel
- Kiválasztottuk, hogy személy vagy vállalkozás vagyunk
- Igazoltuk a személyazonosságunk (pl. útlevél befotózásával)
- Megadtuk, hogy az oldalunk milyen témájú (pl. média)
- Megadtuk az országunk
Ezeken kívül voltak egyéb opcionális mezők is amiket kitölthettünk, azonban más elvárásoknak is eleget kellett tenni, pl. rendszeresen kellett posztolni, és a szabályzatnak megfelelően viselkedni/tartalmakat megosztani. Azonban ezeknek a teljesítésével is egy elbírálási folyamat várt még a felhasználóra, ahol jóvá kellett hagyatni a kérelmet.
Néhány hónapja, amikor Elon Musk átvette a Twitter vezetését a „kék pipa” megvétele is egy volt azok közül a változtatások közül, amit kétkedve fogadtak az emberek, hiszen kisebb káosz tört ki a bevezetése után (erről itt és itt írtunk korábban). Az ötlet megvalósítását a háborgások miatt hamar felfüggesztették, és végül a hivatalos oldalak számára az „Official” taget vezették be, ami nagyjából ugyanazt a célt szolgálja, mint ami kék pipa eredeti funkciója lett volna.

