hero
Szabó Dárió

Rovat:

ReklámPopkult
Becsült olvasási idő: 1 perc
30 éve pörög a játék: a Toy Story-logó öröksége

1995 novemberében debütált a világ első egész estés, teljes egészében számítógéppel animált filmje – a Pixar és a Disney közös produkciója, a Toy Story. A film nemcsak a mozgóképes animáció forradalmát hozta el, de vizuális identitása is kitörölhetetlen nyomot hagyott a popkultúrában. Ennek egyik ékköve a mára ikonikussá vált logó, amely idén ünnepli 30. születésnapját.

A logót Susan Bradley grafikusművész tervezte 1995-ben. A kompozícióban a TOY szó vaskos, sárga betűkkel, kék kontúrral tűnik fel, míg alatta a STORY piros szalagra került, sárga, szintén vastag betűkkel. 

Az Eagle Bold és a Gill Sans Ultra Bold betűtípusok ötvözésével Bradley nemcsak markáns, de gyerekbarát látványvilágot hozott létre, amely tökéletesen tükrözi a film játékos, színes univerzumát.

A logó három alapszínből – sárga, kék, piros – építkezik, ami nemcsak a gyermeki világot idézi meg, de könnyen felismerhetővé és emlékezetessé is teszi a márkát. Az első film óta eltelt évtizedek során a logó csak finom változásokon esett át – igazítva az új részek stílusához és az aktuális dizájn-trendekhez –, de az alapforma és a színhasználat mindvégig megmaradt.

Kép: Logo Decks / Facebook

Érdekesség, hogy a logó megalkotásakor a Pixar és a Disney is épp egy új korszak küszöbén állt – a digitális animáció hajnalán. Susan Bradley munkája így nemcsak egy film arculatát határozta meg, hanem 

hozzájárult a számítógépes grafikai dizájn egyik korszakalkotó pillanatához is.

Ma, 2025-ben, amikor a Toy Story-univerzum már négy mozifilmet, sorozatokat és spin-offokat is magáénak tudhat, a logó továbbra is őrzi az eredeti szellemiséget.