hero
VLA

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 2 perc
Elég a mobilozásból! Egyre több előadó tiltja a telefonokat a koncerteken

Bob Dylan már tavalyi koncertjein sem látta szívesen a mobilozókat, a 2024-es novemberi turnéja előtt már jóval bejelentette, hogy lakat alá kerülnek a telefonok a koncert végéig. De nem ő az első, 10 évvel ezelőtt egy másik legenda merészelt hasonlót. 

A BBC adott hírt róla a napokban, hogy aki Bob Dylan koncertjeire készül novemberben az Egyesült Királyságban, számítson rá, hogy a mobilját el fogják zárni a koncert végéig. Nem újkeletű a gyakorlat, már tavaly is így turnézott a tízszeres Grammy-díjas előadóművész.

És nem is ő az egyetlen, aki ragaszkodik a mobilmentes koncertekhez, a legeslegelső Kate Bush volt, aki 2014-ben, egy 35 éves szünet után tért vissza koncertezni úgy, hogy azt kérte, ne mobilozzanak az előadása alatt a résztvevők. Ő akkoriban így indokolta:

"Szándékosan intim színházi környezetet választottunk egy nagyobb helyszín vagy stadion helyett. Nagyon sokat jelentene nekem, ha tartózkodnátok a fotózástól vagy a filmezéstől a műsorom alatt." És miközben elismerte, hogy sokat kér a rajongóitól, arra hívta fel a figyelmet, hogy a kamerák használata tilos,. Így szerinte mind a közönség, mind a művész lehetőséget kap arra, hogy „együtt éljék át az élményt” -fogalmazott az énekesnő.

Bár a Guardian akkori beszámolója szerint nagyrészt sikerült átmennie az üzenetnek, éppenséggel pont egy másik előadó, a brit Lily Alen posztolta a legelső képet Twitterre a színpadképről, mielőtt megjelent volna Bush, később pedig még több felvétel került fel a különböző közösségi platformokra a koncertről. Így nem csoda, hogy Bob Dylan szigorúbb módszerekhez folyamodik és nem csupán szépen kéri a résztvevőket, hogy ne használják a mobiljukat, hanem konkrétan elzáratja a telefonokat a szervezőkkel.

A Tool metálzenekar is tiltja a mobilozást a koncert közben, Adam Jones a gitáros elmondta, hogy ennek több oka is van. Szerinte az embereknek fogalmuk sincs, hogy mit csinálnak, és például bekapcsolva hagyják a zseplámpát a készüléken, és mivel ezt tömegesen teszik, a zenekart is elvakítják „Egyre több nagy előadó kéri a rajongóit, hogy tisztelettel élvezzék a műsort, ahelyett, hogy egész idő alatt a mobilukat bámulnák. Mert így elveszik a kapcsolat a nézőkkel. Az egész show-t a telefonukra veszik, amit aztán sosem néznek vissza." - nyilatkozta Jones a Metalinjections.net portálon 2022-ben.

Koncertélmény mobillal

Vannak még mások is, akik bevezették a no-phone-policy-t, köztük Mitski a japán-amerikai előadó, és Jack White, aki 2018 óta tiltja a mobilok használatát koncertjein.

A kontrázók viszont azt állítják, hogy a jegy megvételével jogosultá válnak a nézők emlékeket készíteni a kamerájukkal, és hogy természetes igénye van az embereknek arra, hogy megörökítsék az emlékezetes pillanatokat. 

Fotó: Adobe