S. A.

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 1 perc
Te mennyit telefonálsz?

Most kiderül, mennyit telefonálunk a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság felmérése alapján.

A mobilhasználat intenzitásának európai összehasonlítását vizsgálta a  Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).

A mobilon folytatott beszélgetések egy lakosra jutó havi mennyisége Magyarországon 247 perc, ami a jövőben tovább fog emelkedni – derült ki  az NMHH legfrissebb kutatásából. 

De nézzük mit jelent ez az adat, lássunk egy rövid összehasonlítást:

- a legbeszédesebbek a svédek, ott közel 6 órát telefonálnak havonta 
- a legkevesebbet a hollandok mobiltelefonálnak, ők havi 135 percet fordítanak erre. 
- az európai átlag 227 perc. 
- Magyarország nemcsak az európai átlagtól nem tér el érdemben, hanem a térség országainak használati intenzitásával is egybevág: Horvátországban 229 percet, Lengyelországban 266 percet, Ausztriában 246 percet beszéltek átlagosan 2021-ben.

Itthon stabil a telefonálásra (is) használt SIM-kártyák száma
 
- 2015-ben összesen 10,3 millió kártyát használtak a magyarok 
- 2022-ben 10,4 milliót. 

Az NMHH adatai szerint a 2015-ben mért összesen 20 milliárd percnyi indított hívásforgalom 2021-re meghaladta a 28 milliárd percet is, azaz évente átlagosan 5 százalékkal nőtt a beszélgetések összideje. 

A használatot ugyanakkor nem befolyásolják az egyes országok közötti árkülönbségek. Egész Európában a legkedvezőbb áron a luxemburgiak használhatják mobiljukat, mégis az egyik legkevesebbet beszélő nemzet, csak a hollandoknál kisebb a perchasználat. Ausztria szintén a relatíve olcsó mobiltelefonálás hazája, ám mégsem beszélnek többet, mint az európai összehasonlításban viszonylag magas árakkal szembesülő magyarok. Legtöbbet a bolgároknak kell fizetniük, mégis átlag feletti náluk (havi 264 perc) a használat intenzitása. 

Az NMHH felméréséből az is kiderül, hogy a mobilhívások felfutása lényegében a vezetékes hívások rovására következett be, de arról nincs szó, hogy manapság többet beszélnénk, mint 10 éve, egyszerűen csak másképp oszlik meg a kétféle telefon között ugyanaz a beszédmennyiség. 

Az NMHH előrejelzése szerint emiatt a jelenlegi magyarországi havi 247 perc mobilbeszélgetés középtávon még legfeljebb 20-30 percet növekedhet.