Mi történik valójában több ezer méterrel a tengerszint felett? Hogyan zajlik egy „átlagos” reggel ott, ahol a levegő ritka, a test kiszolgáltatott, és minden döntésnek súlya van? A 8000 méter – Amikor a hegy dönt, igyekszik hiteles képet adni a magashegyi expedíciók világáról. A dokumentumfilm-sorozat főszereplői, Klein Dávid és Nagy Márton oxigénpalack és magashegyi teherhordók nélkül indulnak a világ hetedik legmagasabb hegyére, a 8167 méteres Dhaulagirire.
A sorozat nem feltétlenül a meredek lejtőkön küzdő alpinistákra, inkább mindennapjaikra, a gyakorlatias életre fókuszál. A hat rész során Géczy Dávid rendező-operatőr kamerája hozza testközelbe, hogyan zajlik az akklimatizáció, milyen egy hegymászó reggele 6000 méteres magaslati táborában, hogyan főznek, mosnak és tisztálkodnak extrém körülmények között, és miként hat a magasság a szervezetre.

„A 8000 méter – Amikor a hegy dönt epizódjaiban olyan kérdésekre kapnak választ a nézők, amelyeket nem biztos, hogy feltennének egy hegymászónak. A magashegyi létezés minden aspektusát a néző elé tárja a sorozat, legyen szó az otthonként szolgáló sátrakról, főzésről, mosásról, étkezésről vagy a tisztálkodási lehetőségekről. A sorozat a kellemetlen helyzeteket sem kendőzi el, így az is kiderül, mi történik, ha valakinek sürgős orvosi beavatkozásra van szüksége közel 5000 méterrel a tengerszint felett.” – mondta el sorozat kapcsán Radnai Péter, kreatív producer.
Klein Dávid és Nagy Márton tavaly szeptemberben indult el Nepálba expedíciójukra és 2025 októberében tértek haza. Klein Dávid Kétszer nyerte el a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség „Év mászása” díját, 2019-ben pedig az akkor megalakult Magyar Nemzeti Hegymászó Válogatott egyik mentorának választották. A ma élő magyarok közül ő járt a legmagasabban – 8700 méteren – palack nélkül.
Premier: 8000 méter – Amikor a hegy dönt, február 8., 17:00 – Spektrum

