hero
Bicsérdi-Fülöp Ádám

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 1 perc
Politikai nyomást emleget az OMSZ, a TV2 meghívott vendége szabotázsról beszélt a tűzijáték-ügyben
Tovább gyűrűzik az augusztus 20-ai elmaradt ünnepség körüli felelőskeresés.

Miután az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzése miatt az Operatív Törzs a tűzijáték elhalasztásáról döntött, másnap, indoklás nélkül felmentették pozíciójából az OMSZ két vezetőjét, Radics Kornélia elnököt és Horváth Gyula elnökhelyettest.

Ahogy arról korábban is írtunk a felmentést igazi boszorkányüldözés előzte meg a kormánybarát médiában: több médium is az OMSZ-ben látta a felelősöket az elmaradt tűzijáték miatt.

A TV2 reggeli műsorában, a Mokkában például külön anyag foglalkozott az OMSZ szerepével, a műsorba meghívott vendégként ifj. Lomnici Zoltánt, a Századvég jogászát kérdezték a témában. Lomnici arról beszélt az adásban, hogy szerinte nem kizárható a szabotázsakció sem ebben az esetben.

Kedden az OMSZ 16 szakmai vezetője közös állásfoglalást adott ki, amellyel a két vezető felmentésére és a médiatámadásokra reagálnak. 

„A tűzijáték időpontjára és helyszínére vonatkozó prognózisokat is legjobb szakmai tudásunk alapján készítettük: az események időpontjához közeledve a rendelkezésünkre álló információk és adatok alapján támogattuk a legjobb döntés meghozatalát.

Azonban az Operatív Törzzsel folytatott kapcsolattartási folyamat során olyan elvárások és nyomásgyakorlás merült fel augusztus 19-től kezdve a tűzijáték lefújásának pillanatáig, ami nagy mértékben rátelepedett előrejelzéseink kiadására, kommunikációjára és teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a meteorológiai előrejelzésekben rejlő, tudományosan is elfogadott bizonytalanságot. 

Határozott álláspontunk, hogy az OMSZ kollégái a jelentős döntéshozói nyomásgyakorlás ellenére is tudásuk legjavát nyújtották és semmiféle vélt vagy valós káreseményért nem felelősek" - fogalmaz az állásfoglalás, amelyben több pontban határozzák meg, mi kellene a szolgálat integritásának helyreállításához.

Eszerint az OMSZ vezetői független vizsgálóbizottság felállítását kérik, amely nyilvánosságra hozná az augusztus 20-hoz köthető események a döntéshozatali mechanizmusait. A szervezet emellett az előrejelzések szakmai kiértékelését és a két vezető felmentésének visszavonását kéri a vizsgálat idejére.

A nyitóképet a Beastie Boys Sabotage c. klipjéből kölcsönöztük.