Reprezentatív kutatást készített a hazai podcasthallgatókról az IAB Hungary az NRC piackutatóval közösen.
Az adatokból az látszik, hogy nagyjából 1,5 millió magyar (az internetezők 20 százaléka) hallgat heti rendszerességgel podcastet, ez a szám két éve még csak 800 ezer fő volt, ami 87 százalékos növekedést jelent.
A rendszeres hallgatók ráadásul több időt, heti 5,6 órát töltenek a műsorok hallgatásával (2021-ben még csak 3,6 óra volt ez az átlag) – derült ki Román Balázs, a Betone társalapítójának és IAB Hungary Audió Munkacsoport vezetőjének előadásából, amit a “Megint beszélnünk kell a podcastekről!” című eseményen mutatott be.
Nagyot nőtt az audióban érdekelt cégek reklámbevétele
A hirdetők szempontjából fontos részlete az elemzésnek, hogy az internetező átlag lakossághoz képest a podcasthallgatók között kimagasló a 18-29 évesek, a városiak és a legmagasabb jövedelmi szegmensbe tartozók aránya.
2022-ben a digitális audióban érdekelt cégekhez összesen 425 millió forint reklámpénz folyt be, ez 121 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest – derült ki korábban az önbevallásos, március végén bemutatott IAB Adexből.
A kutatásból kiderült, hogy a heti rendszeres podcast-hallgatók 83 százalákát nem zavarja, ha egy műsornak a támogatóját megemlítik a műsorban. Műsor előtti reklám a válaszadók 72 százalékát nem zavarja, és 55 százalék azt is elviseli, ha többször van reklám egy műsorban. A heti rendszeres hallgatók 50 százaléka már volt hogy utánanézett a terméknek, vagy vásárolt is az audio hirdetés hatására.
Nyitókép: Only Murders in the Building / Disney
