Egészen hihetetlen szappanopera zajlik annál a cégnél, ami elvileg a jövőt hivatott megalkotni (mellesleg kifejlesztette a ChatGPT-t), de az OpenAI vezetői válsága rendeződni látszik. A BBC News szerint visszatér a vezetőségbe a kirúgott Sam Altman. Ő maga is megerősítette a hírt a volt Twitteren, az X-en. Arról írt, minden, amit tett a szeretett OpenAI-ért, azt azért cselekedte, hogy egyben tartsa a csapatot és a missziót.
Azt is írta, a Microsofttal erős partnerségben képzeli el a jövőbeli munkát.
Múlt hét pénteken döntött úgy az OpenAI vezetősége, hogy eltávolítja Altmant. Ez az egyik társalapító, Greg Brockman lemondásához vezetett, majd beindult a káosz spirálja. A lavinát elindító döntést az igazgatóság három nem alkalmazott tagja, a harmadik társalapító, valamint a cég fő tudósa hozták meg.
A botrány akkorára dagadt, hogy a cég munkavállalói nyílt levelet írtak, amit többek közt az említett tudós, Ilya Sutskever is aláírt, bocsánatot kérve Altmantől. Eközben a görgeteg nem állt meg, a Microsoft pozíciót ajánlott Altmannek, ő lett volna a cég új AI-kutatásokkal foglalkozó csapatának vezetője. Sőt az informatikai mamutcég a nyílt levelet aláíró, esetleg távozni szándékozó dolgozókat is meginvitálta magához. (Ennek tudatában készült egy napja a CNN összeállítása is:)
Szerdára tehát eljutottunk oda, hogy az OpenAI visszahívta Altmant, megállapodtak vele, ennek részeként az igazgatótanácsot is lecserélik (bekerül többek közt Bill Clinton volt pénzügyminisztere, Larry Summers is). A hírre Brockman, az egyik alapító is bejelentette visszatérését. Emmett Shear, az Altman helyébe lépő átmeneti ügyvezető is üdvözölte Altman visszatérését, ahogy az OpenAI fontos befektetője, a Microsoft is jelezte, örül.
(Kiemelt kép: Patrick / Adobe Stock)

