Milyen legyen a megfelelő gyerekcipő? Szinte mindenki automatikusan fújja a kérdésre a választ, miközben azonban szinte minden anya pontosan tudja, mire figyeljen a gyerekcipő vásárlásakor, addig mintha mindent elfelejtenének akkor, amikor saját maguknak választanak lábbelit.
Az egyik amerikai ortopédiai társaság (American Orthopaedic Foot and Ankle Society) felmérése szerint tíz amerikai nő közül kilenc – mintegy modern Hamupipőke módjára – rendszeresen a méreténél kisebb cipőbe préseli be a lábát. Az amerikai podiátriai társaság (Society of Chiropodists and Podiatrists) honlapján közzétett felmérés több mint 2000 résztvevőjének válaszai alapján úgy tűnik, hogy a nők jelentős része akkor is megvásárolja a neki tetsző darabot, ha már az üzletben nyilvánvalóvá válik számára, hogy az túlságosan szűk, valahol nyom vagy dörzsöl, vagy egyéb okból kényelmetlen. A rossz döntéshez nem kell más, mint hogy a cipő divatos legyen, vagy valamelyik híresség lábán köszönjön vissza a színes magazinok oldalairól. Nem speciális női problémáról van szó, mert noha úgy tűnik, hogy a másik nem képviselői inkább a kényelemre és praktikumra szavaznak, de még a férfiak esetében is 17 százalék a nem megfelelő lábbelit viselők aránya – bár ennek okai valószínűleg máshol keresendők, mint a nőknél.
A rossz döntésnek pedig ez esetben is következményei vannak. Azon túl, hogy egy sántikálással végiggyötrődött nap után alig várjuk, hogy hazaérve végre megszabaduljunk a divatos, ámde kényelmetlen cipőtől, hosszú távú egészségkárosodással is számolhatunk. A felmérés szerint a nők 55 százalékának lábán máris megjelent a bütyök, ami aztán tovább bonyolítja az egyébként sem könnyű cipőválasztást. A bütyökképződés egyértelműen inkább a nők problémája, hiszen náluk kilencszer gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. A különbség nem is meglepő annak ismeretében, hogy éppen a túlságosan szűk, hegyes orrú cipők viselése a legegyenesebb út a bütyökképződéshez. No, és akkor még nem is szóltunk a fájdalmas bőrkeményedésekről és horzsolásokról.
A kellemetlen következmények megelőzése érdekében a Penn State College of Medicine szakemberei azt javasolják, hogy cipőnket mielőbb cseréljük olyan kényelmes lábbelire, ami sehol nem nyomja a lábat. Ezzel sokat javíthatunk a helyzeten akkor is, ha az öregujj oldalán már megjelent a bütyök. Ne ragaszkodjunk egyetlen mérethez a cipő kiválasztásakor, mert könnyen előfordulhat, hogy az egyik fazonból nem ugyanaz a méret illik a lábunkra, mint a másikból. Különösen figyeljünk arra, hogy az öregujjnak elegendő hely legyen. Csak akkor tegyük a kosarunkba a kiszemelt lábbelit, ha minden szempontból kényelmesnek tűnik.
