hero
VLA

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 2 perc
A Youtube pirosát is kikukázták, nem csak a Messenger színátmenetét. De miért?

Két népszerű platform ikonja is arculatváltáson esett át az utóbbi időben, és ez nem csupán játék a színekkel, a Youtube markáns pirosa például problematikussá vált, ezért cserélték le nemrégiben. 

Kedden derült ki, hogy a Messenger a színátmenetes logóját visszacseréli az egyszínűre, a Youtube-nál pedig már több hónapja megtörtént az arculatváltás: méghozzá arról az „ikonikus” pirosról váltanak, ami évtizedek óta meghatározta a videós platform arculatát. Így ír erről Serfőző Péter a brandguide vezetője a Yellow-n:

A YouTube évente 1700 frissítést hajt végre, melyek többsége észrevétlen marad számunkra. Az elmúlt 20 évben jelentősen fejlődött a platform – érdemes megtekinteni az első 15 év fejlődését vagy a web design museum oldalon. 

Robyn Lee, a design lead így nyilatkozott a mostani változtatásról:

A frissítés útja azzal kezdődött, hogy kutatással meghatároztuk a YouTube legelavult elemeit. A színek az első három helyen szerepeltek, így tudtuk, hogy a paletta fejlesztése azonnali és jelentős hatást gyakorolna. Nagy lépés volt ez előre, de nem ugrás! Evolúciót akartunk, nem forradalmat. A YouTube identitásának központi eleme, a vörös szín finomítást igényelt. Ahelyett, hogy újra feltaláltuk volna a kereket, inkább finomítottuk azt.

Magenta az új piros

Az új szín kidolgozásakor feltették a kérdést: „A jelenlegi szín még mindig tükrözi a márkánkat?" A válasz megtalálásához a YouTube küldetéséből indultak ki: „Mindenkinek hangot adni és megmutatni a világot". Az új pirosnak pedig meg kellett testesítenie a kreatív alapelveiket: barátságosnak, megnyerőnek, dinamikusnak és egységesnek kellett lennie -  szól az elemzés, ami a Youtube arculatváltásában részt vevő designer csapat közreműködésével készült külföldi cikkből merít.

A YouTube egy klasszikus digitális brand, főként a digitális térben kommunikál, marketing és kommunikációs felületeinek szinte 100%-a képernyőn jelenik meg, így a színek tekintetében is bátran választhatnak olyan élénk, életteli RGB színeket, amelyek kizárólag képernyőn jeleníthetők meg egyszerűen.

A YouTube az elmúlt 20 évben számos vörös árnyalatot használt. A 2017-es változtatás során bevezetett tiszta RGB vörös azonban problémásnak bizonyult. A felhasználói felület kulcsfontosságú elemeinél túlságosan harsánynak tűnt, és egyes képernyőkön narancssárgás árnyalatot mutatott.

A tévékészülékeken pedig beégést okozott, mivel a tiszta színek hosszú távon jobban megterhelik a képernyőt. Ezeket a technikai problémákat mindenképpen orvosolni kellett.

A hűvösebb árnyalat bevezetésével nemcsak a technikai problémákat oldották meg, hanem egy hozzáférhetőbb, élénkebb karaktert is adtak a márkának. Céljuk az volt, hogy modernizálják a YouTube-ot, miközben megőrizzék örökségét - summázza a szakember.

Back to basics

A Messengerről ugyancsak a napokban derült ki, hogy megváltoztatja az ikon átmenetes színét négy és fél év után és visszatér a 2020 előtti kék színű ikonhoz.

A Messengernek kedden késő este jött ki az új, 496.0.0 számú iOS-es verziója, ezért frissítés után már az egyszínű ikon jelenik meg a képernyőkön. Az is kiderült, hogy 2020-ban miért változtatták meg az ikont, akkor olvadt össze az Instagram DM és a Messenger, amit ezzel a vegyülő színnel is szerettek volna jelezni. Azt viszont, hogy most 2025. februárjában miért döntöttek a visszafordítás mellett, egyelőre nem tudni, a Meta ugyanis nem indokolta még az arculatrégiesítést.