Becslések szerint évente 700 ezer tonna ruhát dobnak ki Franciaországban, amelynek kétharmada a szeméttelepen végzi.
A francia kormány októbertől "javítási bónuszt" fizet a ruhák javításáért egy új, a hulladékcsökkentést célzó rendszer, a Refashion keretében, írja a Guardian. Aki a programban részt vevő ruhajavító műhelyekben vagy cipészeknél javíttatja meg a holmiját – ahelyett, hogy kidobná azt és újat venne – 6 és 25 euró közötti összeget igényelhet vissza a javítási költségekből.
A Refashion célja, hogy az embereket ne csak javításra és újrahasználatra ösztönözze, hanem arra is, hogy csökkentsék a megvásárolt textíliák mennyiségét, és adományozzák el azokat, amelyekre már nincs szükségük. A szervezet szerint az adományok 56 százaléka újra felhasználható, 32 százaléka pedig újrahasznosítható.
A javítási bónuszra a kormány által a következő öt évre elkülönített 154 millió eurós alapból lesz keret, mondta Bérangere Couillard környezetvédelmi államtitkár, aki egy párizsi divatközpontban jelentette be a kezdeményezést, és egyben csatlakozásra kérte fel a ruhajavító és cipészműhelyeket.
A javítási bónuszprogram egy szélesebb, fast fashion elleni kezdeményezés része, amit a francia kormány tavaly év végén indított. Ez azt jelenti, hogy a ruházati és textilüzleteknek kötelezően fel kell tüntetniük a felhasznált anyagot, valamint a gyártás és a gyártás országát is. Franciaországban hasonló bónuszokat kínálnak azoknak is, akik háztartási készülékeiket javíttatják meg.
A cikk szerint évente több mint 100 milliárd ruhadarabot (ruhát, a cipőt és a háztartási adnak el világszerte, Franciaországban ez fejenként évente körülbelül 10,5 kilogrammnyi ruhát jelent.
Borítókép: Wikimedia Commons.

