2017-ben a FIFA a világ legzöldebb fociklubjának minősítette a Forest Green Rovers FC-t.
A Forest Green Rovers FC egy jelenleg ötödosztályú angol labdarúgóklub, amely 2010 óta hivatalosan is zöld lett. Dale Vince, a csapat tulajdonosa gyakorlatokat vezetett be a fenntarthatóságért, vegán étrendet például a játékosok számára, megújuló energiaforrások használatát a klubnál, környezetbarát stadionépítési és stadionfejlesztési módszereket. Céljuk az egész gloucestershire-i megye élhetőbbé tétele, valamint a példamutatás volt, hátha közös sporttársadalmi üggyé válhat akciójuk, és minél többen ki akarnak majd tekinteni a sportvilág burkából.
A Forest Green 2010 óta is folyamatosan dolgozik a fenntarthatóság növelésén, számos zöld kezdeményezést indítottak el. Ráadásul az egész világon az első zöld futballklub lettek, ezzel úttörőként hidat építettek a zárt sportvilág és a társadalmi kommunikáció között is. Ehhez pedig jócskán kellett, hogy a világ legnépszerűbb sportágában felbukkanjon egy olyan egyedi szereplő, mint a Forest Green.
2020 óta szoros együttműködésük van a Go Uppal, amely a csapatot hivatalosan is szponzorálja. A Go Up hozzájárul a Forest Green kezdeményezéseihez, a klub által képviselt zöld értékek közvetítéséhez.
A Go Up és a Forest Green együttműködése, valamint további kapcsolatok
Előnyösen alakult a Go Up számára is a Forest Greennel való társulás, hiszen nagyobbra nyitotta a kaput számukra afelé, hogy a fenntartható fejlődés iránt érdeklődő, vagy már elköteleződött márkák szívesebben működjenek együtt velük. Korábban maga az ügynökség is kiadott egy közleményt, amelyben kitértek rá, hogy büszkék, hogy támogathatják a fociklubnál zajló munkát, hiszen maguk is szeretnének zöldebb ügynökséggé válni.
Az sem elhanyagolható, hogy napjainkban különös téttel bír, ha egy társaság hozzá tud segíteni egy sportágat ahhoz, hogy társadalmi felelősséget is tudjanak vállalni, hiszen ahogy az elmúlt évtizedekben tovább terjeszkedett a futball is a piacon, előbb-utóbb minden klub azzal szembesült, akár a sportolók is, hogy ki kell bújjanak látens izolációjukból, ezt pedig jó, ha felelősséggel teszik.
Mivel a sport, és különösen a foci világszerte nagyon népszerű, remek felületet biztosít ahhoz, hogy a fenntarthatóbb jövő építéséhez is példákat mutasson egy ügynökség a sport szereplőin keresztül.
Ahogy növekedtek a fociklub kapcsolati lehetőségei, szép lassan igen értékes együttműködésekre tettek szert. A Stroud Brewery például, amely brit sörfőzde, nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra, valamint a helyi alapanyagok használatára – velük is össze tudott állni a kis futballklub. Ugyancsak partnerséget ápolnak a Quornnal és az Oatlyvel. Előbbi egy szintén brit cég, amely húspótló termékeket gyárt, főprofiljuk azon belül is a gombafehérje; utóbbi pedig, a svéd Oatly főként növényi alapú tejtermékekkel foglalkozik, különösképp zabtejjel – mind vegán, mind laktózérzékeny fogyasztók körében igen népszerűek, remek alternatívát jelentenek a hagyományos, állati eredetű tejtermékkel szemben. Komoly partnerük még a Captain Paul Watson alapítvány, amelynek fontos kampánya, hogy megakadályozzák az óceánok műanyaggal történő szennyezését.
A Go Up ügynökség rengeteget segít a Forest Greennek abban, hogy közösségi médiás felületeiken egyedi módon tudják ápolni imidzsüket, céljaikban előrébb is jussanak, és terjedhessenek világszerte. Sok posztjuk a Go Up munkássága miatt kimondottan célozza az interakciót is, a klub honlapjára pedig infografikák is szép számmal kerülnek ki.

Érdekesség, hogy a játékosok által használt kellékek is amennyire lehetséges, fenntartóhatósági szempontok szerint készülnek – nincs pazarlás, nincs szennyezés. A mezek például újrahasznosított műanyagból állnak össze, emellett a gyártás során figyelnek arra a készítési folyamatokat menedzselő szakemberek, hogy a munka minél kevesebb környezeti hatással járjon. Alacsonyabb energia- és vízfogyasztás mellett készülnek a kellékek, mint ahogy átlagosan egy sportklub élni szokott ezzel. Ugyanez igaz egyébként azokra a marketinges eszközökre, melyeket elhelyeznek az edzőközpont különböző tereiben, vagy épp a stadionban.
Kampányaik nem csupán a klub hírnevét növelték, hozzájárultak ahhoz, hogy a közösség is, amely szurkolói kultúraként körbe öleli őket, tudatosabb, fenntarthatóbb legyen. Kreatív kihívásokkal jó ügyek mellé igyekeznek állítani drukkereiket, a környezetvédelemre is aktívan felhívni figyelmüket. A stadionban ráadásul bioélelmiszereket szolgálnak fel, és a klub infrastruktúrája is környezetbarát módon fejlődik.
Nemrég egy adományozási felhívást hirdettek meg szurkolóiknak az Instagramon:
Nem meglepő, hogy épp Dale Vince klubja lépett elő forradalmárnak a futballvilágban
Gloucestershire híres gyönyörű természeti tájairól, beleértve a Cotswolds régiót, amely a világörökség része. A vidéken gyönyörű dombok, festői falvak és zöldellő, dús mezők fekszenek. Van mit védenie, fenntartania tehát a Forest Greennek, Dale Vince-ről pedig tudni érdemes, hogy az Ecotricity áramszolgáltató cégnek is tulajdonosa, 1995-ben pedig megalapította a Renewable Energy Companyt, amely kutatásért, fejlesztésért, fenntarthatósági tanácsadásokért, oktatásért és energiahatékonyságért is felel.
A Forest Green elnökét 2019-ben klímabajnokká avatta az ENSZ, valamint a Forest Greent elismerték a világ első szén-dioxid-semleges futballklubjaként. Nemzetközi szinten ezzel jelentősen erősödött profiljuk annak ellenére is, hogy alsóbb osztályú a csapat.

A projekt viszont ezzel nem lezárult, hanem újabb lehetőségeket nyitott. Az ENSZ Sport a Klímaváltozásért kezdeményezés alapító tagjai is lettek, amelyhez csatlakozó sportklubok a szén-dioxid-kibocsátásával együtt járó gyakorlatokat helyezik fókuszba.
Dale Vince klubja elkötelezett, hogy 2030-ig a program részeként 50%-kal csökkentsék saját szén-dioxid-kibocsátásukat, ebben nagy szerephez jut a tervezett Eco Park is, a fociklub új stadionja.
Az új stadion olyan lesz, mint egy soft sci-fi helyszíne
Elsődleges tervük, hogy a jelenlegi stadiont, a The New Lawn-t lebontsák, és a helyére olyan házakat építtessenek, amelyek minden szempontból energiahatékonyak. A lakótelep tömegközlekedéssel is jól megközelíthető lesz, teli elektromos autó- és e-kerékpár töltőpontokkal.
Az Eco Park a tervek szerint 5000 szurkoló befogására lesz alkalmas, a területen pedig nagyjából 500 fát és közel 2 km-es sövényt ültetnek, hogy a környék biológiailag is burjánzóbb legyen jó levegővel.

A klub új helyszíne nem csak klímavédelemből lesz jeles, de építészeti remeknek is ígérkezik, hiszen a minimalista külső-belső, és a természetes szerkezet a szemnek is vonzó, főleg ahogy hullámzik már messziről a tájjal, és a szurkolók ugrálásával együtt.
A terveket nézegetve hamar szembetűnik, hogy rengeteg természetes fény áramolhat be a mérkőzések idejére. Valószínűleg a Go Up kezében is egy újabb ütőkártya lesz a csapat új otthona, hogy még kreatívabb kampányokat tudjanak kitalálni a fociklub számára.

A borítókép, az infografika és a látványtervek forrása: Fgr.co.uk / A Dale Vince-fotó a személy hivatalos Facebook-oldaláról

