Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben az Európai Bizottság a hazai médiaviszonyok miatt – jelentette be a testület. A döntés az európai médiaszabadságról szóló törvényre (European Media Freedom Act, EMFA) hivatkozik, amely 2025. augusztus 8-án lépett hatályba, és új, egységes keretet teremt az uniós médiarendszerek függetlenségének és átláthatóságának biztosítására.
A Bizottság álláspontja szerint Magyarország több ponton sem tartja be az EMFA előírásait. A dokumentum leszögezi: a magyar állam beavatkozik a médiaorgánumok működésébe, korlátozza szerkesztői szabadságukat és gazdasági tevékenységüket. A testület kritikája szerint a magyar jogi környezet nem garantálja megfelelően az újságírói források és a bizalmas kommunikáció védelmét, és nem biztosít hatékony bírói jogvédelmet e jogok megsértése esetén.
A brüsszeli értékelés kitér arra is, hogy a kormány nem teljesíti azokat a követelményeket, amelyek a közszolgálati média függetlenségének biztosítását, a médiatulajdonlás átláthatóságát, a médiapiaci koncentrációk vizsgálatát és az állami hirdetések politikamentes elosztását írják elő.
A magyar szabályozás nem csak az EMFA előírásait sérti: a Bizottság szerint az audiovizuális médiaszolgáltatásokról szóló irányelv (AVMSD) követelményei sem teljesülnek, különösen a nemzeti médiaszabályozó hatóság függetlenségével kapcsolatban.
A Bizottság első lépésként felszólító levelet küldött Budapestnek. A magyar kormánynak két hónap áll rendelkezésére, hogy megküldje válaszát. Ha Brüsszel azt nem tartja kielégítőnek, az eljárás a következő szakaszba léphet, amelynek végén akár az Európai Bíróság mondhat ítéletet.
Nyitókép: MTVA budapesti Kunigunda utcai székháza; Forrás: Wikimedia / VinceB

