Kreatív

Rovat:

Média
Becsült olvasási idő: 2 perc
Bejelentették a teljes körű átvilágítást a közmédiában

 „A kormány átvilágítja az MTVA gazdálkodását, szerződésállományát, vezetői döntéseit, beszerzéseit, hírszerkesztési gyakorlatát, valamint a Duna Médiaszolgáltatóval és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal fennálló intézményi kapcsolatokat.”– mondta el Szondi Vanda kormányszóvivő.

Megkezdődik az MTVA és a közszolgálati média teljes körű átvilágítása – jelentették be a Tisza-kormány második ülése utáni sajtótájékoztatón - számol be a HVg.hu.

„A közmédia alkotmányos és demokratikus feladata az lett volna, hogy hiteles, kiegyensúlyozott, sokoldalú tájékoztatást nyújtson minden magyar állampolgárnak. Mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy az elmúlt években nem tettek eleget az MTVA alá tartozó médiumok ezeknek a kritériumoknak. A kormány álláspontja szerint a közmédia nem lehet egyetlen párt, egyetlen politikai oldal vagy egyetlen hatalmi központ kiszolgálója. Az MTVA a magyar emberek pénzéből működik, ezért a magyar embereknek tartozik felelősséggel" – tette hozzá a kormányszóvivő.

Ismertette Szondi azt is, hogy a közmédia éves költségvetése 2010 óta többszörösére nőtt, 2025-ben már 165,5 milliárd forint volt a költségvetési főösszege, miközben a közszolgálati feladatait nem látta el.

Az átvilágítás célja egy olyan közszolgálati média kialakítása, amely valóban közszolgálati feladatokat lát el. Ellenőriz, edukál és minden magyar számára kiegyensúlyozott tájékoztatást ad – közölte.

A bejelentés után Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a Facebook-oldalán ezt írta: 

"Eljött az idő, hogy helyreállítsuk az igazságot és a normalitást Magyarországon. A mai kormányülésen döntés született: megkezdődik az MTVA és a közszolgálati média működésének teljes körű átvilágítása.

Egy egészséges demokráciában a közmédia alkotmányos feladata világos: hiteles, kiegyensúlyozott és sokoldalú tájékoztatást kell nyújtania minden magyar állampolgárnak. Mindannyian tudjuk, és nap mint nap a saját bőrünkön tapasztaltuk, hogy az elmúlt években az MTVA égisze alá tartozó médiumok a legkevésbé sem tettek eleget ezeknek a kritériumoknak.

Szögezzük le a legfontosabb alapelvet: a közmédia nem lehet egyetlen párt, egyetlen politikai oldal vagy egyetlen hatalmi központ kiszolgálója!

Az MTVA a magyar emberek pénzéből, az Önök adójából működik, ezért kizárólag a magyar embereknek tartozik elszámolással és felelősséggel. Érdemes belegondolni a számokba: a közmédia éves költségvetése 2010 óta a többszörösére duzzadt. Csak 2025-ben a támogatás összege elérte a 165 milliárd forintot, miközben valódi közszolgálati funkcióját szinte egyáltalán nem látta el. 

A kormány ezért azonnali, mélyreható vizsgálatot indít. Lépésről lépésre, teljes transzparencia mellett világítjuk át:
- Az MTVA teljes gazdálkodását és gyanús beszerzéseit.
- A felhalmozott szerződésállományokat és a felelőtlen vezetői döntéseket.
- Az eddigi egyoldalú hírszerkesztési gyakorlatot.
- A Duna Médiaszolgáltatóval és az NMHH-val fennálló intézményi kapcsolatok hálóját.

A célunk nem a rombolás, hanem az építkezés. Egy olyan valódi közszolgálati média kialakításán dolgozunk, amely végre betölti a hivatását: amely a hatalmat ellenőrzi és nem kiszolgálja, amely edukálja a jövő generációit, és amely minden magyar ember számára tiszta, kiegyensúlyozott tájékoztatást ad."

Dobozkép: Tarr Zoltán/facebook