hero
Balkányi Nóra

Rovat:

MédiaPopkult
Becsült olvasási idő: 2 perc
A BBC előbányászott egy 20 éves, hallgatható Banksy-interjút

Ezt is a podcast forradalomnak köszönhetjük. 

Ha nem lenne munkájának egyik alapeleme a kapitalizmusellenesség – bár erről egészen mást gondol a graffitis közeg – Banksy akár remek kreatívigazgató is lehetett volna. Legalábbis amit a hype-generálásról tudni lehet, azt valószínűleg ő tudja. A street art művészként világszerte ismert Banksy azzal az egyszerű húzással, hogy nem tudjuk, valójában ki is ő (vagy kik is ők), a mai napig képes fenntartani a figyelmet. 

Egy 20 éves interjú most azzal futja a maga köreit a neten, hogy hallani lehet rajta Banksy hangját, aki ráadásul Robbie-ként hivatkozik magára 

– bár a Robert (del Naja, vagyis 3D, a Massive Attack tagja) és a Robin (Gunningham, a magyar Wikipédia ezügyben előrébb jár, mint a világsajtó) elméletek ismerőinek ez a keresztnév sok újdonságot talán nem jelent. Az elviekben Banksyvel készült régi interjúban a Banks vezetéknév hangzik még el: az interjút készítő riporter a most kikerült felvétel elején tisztázza, hogy a még korábban az Independentben megjelent nevet használhatja-e, vagyis hivatkozhat-e a művészre Robert Banksként – erre a kérdésre érkezik gyors válaszként csak annyi, hogy “yeah”, illetve “it's Robbie”. 

A “Robbie Banks” viszont lehet egyszerű szójáték is az angol rob ige lopást jelent, a banks pedig persze a bankokra utal. Mindez eléggé illene az átveréseiről és überlazaságáról ismert Banksyhez. Mély tehát a művész identitását kutató bugyor, aki szeretne elrettenni, annak ezt a Reddit-threadet ajánlom.
 

Hála neked, minidisk

A húszas éveiben járó Banksyvel 2003 nyarán készített interjút egy korábbi BBC-s tudósító, Nigel Wrench. Akkor nyílt meg Banksy egyik fontos korai showja, a Turf War Kelet-Londonban. Ennek az interjúnak a szerkesztett verziója le is ment a BBC Radio 4 programján, a teljes anyag pedig ott maradt Mr Wrench minidiskjén (!). Sok évvel később, idén nyáron Mr Wrench a The Banksy Story című BBC Sounds-podcastet hallgatta, ami a street art művész életével foglalkozik. Banksy évek óta először most szervezett újra nagy kiállítást. A Cut and Runt Glasgow-ban lehetett megnézni, amire augusztus végéig, összesen tíz hét alatt 180 ezer ember volt kíváncsi

Mr Wrench-nek így eszébe jutott a régi munkája, megtalálta, majd el is vitte volt munkahelyére – így a BBC Sounds a The Banky Story podcastben bónusz epzódként feldolgozhatta az interjút.

Akit érdekel a hamisítatlan brit akcentussal beszélő Banksy egy boldogabb, húsz évvel ezelőtti világból, ezen a linken tudja meghallgatni

Szerintem Inota!

Banksy a Cut and Run után amúgy épp új helyet keres kiállításának, legalábbis valós forrásként ismert honlapján ez olvasható: „Kösz Glasgow, remek volt. Szeretnénk utazni a kiállítással, de fogalmunk sincs, hova vigyük. Neked van ötleted? Írj nekünk javaslatokat és csatolj néhány képet, ha tudsz. Konkrét helyszínnek örülnénk, ne csak annyit írj, gyere Iránba! Köszi.” Az email, amire a javaslatokat Banksy csapata várja, a [email protected]

Banksyt leginkább a saját oldalán és az Intsagramján tudjátok követni.

Kép: Adobe Stock / Amsterdam Moco Museum