A Deutsche Telekom insightja: Egyre durvábbak a kapcsolataink. A gyűlölet az internetről beszivárgott a mindennapjainkba. Akár kommentrovatokban, üzenetküldő csoportokban, csevegésekben vagy fórumokon: az embereket szándékosan megfélemlítik, sértegetik vagy kirekesztik online. A gyűlölet és az uszítás egyre inkább mérgezi a társadalmi légkört az interneten.
Erre reagál a vállalat a „Nyisd ki a szemed!” kampánya, ami arra ösztönzi az embereket, hogy figyeljenek az online gyűlöletkeltésre, és tegyenek ellene, bárhol is jelenik meg.
Különösen a marginalizált csoportok szenvednek tömegesen az online rágalmazástól, sértésektől és fenyegetésektől. A Telekom egy 2024-es kutatást is idéz, ami szerint:
- Az internetfelhasználók 87%-a úgy véli, hogy az online gyűlöletkeltés az elmúlt években fokozódott.
- A nők 62%-a ritkábban fejezi ki politikai véleményét online.
- A látható migrációs háttérrel rendelkezők 60%-a szándékosan óvatosabban fogalmazza meg a bejegyzéseit.
- A válaszadók 82%-a attól tart, hogy az online gyűlölet veszélyezteti az internetes sokszínűséget.
- Az online gyűlöletkeltés által érintettek 66%-a nyilvánosról privátra változtatta a profilját a platformon.
60 másodperc a félrenézés ellen
A szemléletformáló kampányt 2025. június 2-án mutatták be, az 1 perces filmben a kommentszekciók kelnek életre: mindennapos, szemtől-szembeni élethelyzetekben szenvedik el az áldozatok a támadásokat, amikre a környezetük és embertársaik csukott szemmel reagálnak, ezzel súlyosbítják a helyzetet.
A film pozitív üzenettel zárul: a tanúk kinyitják a szemüket, és megvigasztalják az áldozatokat, ami megszakíthatja a gyűlöletkeltés ördögi körét.
A „Nyitott szemmel” kampányt több szervezettel együtt készítette el a Deutsche Telekom a Teachtoday edukációs kezdeményezésük keretén belül, ami a biztonságos és hozzáértő médiahasználatot szeretné előmozdítani és gyakorlati tippekkel és anyagokkal támogatja a gyermekeket és fiatalokat, a szülőket és nagyszülőket, valamint az oktatási szakembereket.
A partnerek között van az ichbinhier eV (magyarul ich bin hier azt jelenti: itt vagyok) 40 ezer tagot számláló német online szervezet, aminek célja, hogy felhívja a figyelmet az online gyűlöletbeszédre, és információkat nyújtson a gyűlöletbeszéd okairól, terjedéséről és hatásairól.

