hero
Horváth Ágnes

Rovat:

Reklám
Becsült olvasási idő: 4 perc
A bullying NEM OKÉ – folytatódik a színházból indult szemléletformálás

Az iskolai zaklatás hatásainak láthatóvá tétele, a közösségi együttműködés megteremtése és a valódi megoldások megmutatása érdekében január 28-tól vándorszobor is csatlakozik az országos kampányhoz. 

Az iskolai zaklatás nem gyerekcsíny. Nem az élet része, nem edzi meg a gyermekeket, nem az életre készíti fel őket, hanem súlyos lelki sérüléseket okozhat, melyek gyakran évtizedekkel később is meghatározzák az érintettek sorsát. 

A 2024-ben indult NEM OKÉ kampány üzenete egyszerű: az iskolai zaklatás nem oké és közösen kell tennünk ellene. Célja, hogy láthatóvá tegye az iskolai zaklatást, az érzelmi bántalmazást, ösztönözze a közösségi együttműködést és valódi megoldásokat adjon az érintettek - gyerekek, szülők, nagyszülők, barátok, pedagógusok, segítő szakemberek, az egész társadalom – kezébe a megelőzéshez és a kezeléshez. A kampány példát szeretne mutatni: képes közös platformra hozni gyerekeket, szülőket, művészeket, pedagógusokat, gyermekvédelmi szakembereket, önkormányzatokat, civil szervezeteket és helyi közösségeket egyetlen ügy mentén: hogy a bántalmazás ne legyen elfogadott.

Színdarab, hosszan tartó hatással

A NEM OKÉ kampány inspirálója az Ördög Tamás rendezte Darázs című díjnyertes pszichothriller, amely felnőtteknek mutatja meg, hogy

a gyerekkori bántalmazás hatásai még évtizedekkel később is sorsfordítóak lehetnek. 

Gerlóczi Judit színházi szakember, producer, a Delta Produkció alapítója, a NEM OKÉ kampány elindítója és vezetője így mesél a kezdetekről: „A Darázs c. színházi előadásunkat követően a nézők rendszeresen nem akartak hazamenni, hanem az utcán vártak bennünket, az alkotókat, mert beszélgetni akartak az iskolai bántalmazásról: kérdeztek, vitatkoztak, kiabáltak, sírtak, megrázó történeteket meséltek. Az előadás megnyitott bennük egy csapot és csak ömlött ki a sok kibeszéletlen fájdalom, a kétségbeesés, amikkel nem tudtak megbirkózni, mert magukra maradtak. Keresték a válaszokat, a megoldásokat, a segítséget. Akkor döntenem kellett: megmarad-e a színház a kérdésfeltevésnél, vagy továbblépünk a megoldás felé. Felismertem, hogy én már nem engedhetem el a nézők kezét a tapsnál - így indult el a NEM OKÉ.

A kampány történetgyűjtéssel és jótékonysági esttel indult 2024 őszén , amelyhez egy évvel később már számos szervezet és szerv csatlakozott

Legyen a művészetből cselekvés! 

A NEM OKÉ kampány különlegessége, hogy nem kampányelemeket gyárt a művészethez, hanem a művészetből indít társadalmi folyamatokat. A Darázs előadásait feldolgozó beszélgetések és szakmai programok kísérik, míg másik látványos eleme a budapesti, II. kerületben debütáló vándorszobor, amely vizuális, közösségi emlékeztetőként, akár városról városra „járva” már fizikai jelenlétével is elgondolkodtat, kérdéseket vet fel, beszélgetéseket indít és arra emlékeztet, hogy a bullying nem egy láthatatlan probléma. A NEM OKÉ eszközei közé tartozik számos, szintén a II. kerületből induló kezdeményezés: társasjáték, beszélgető kártyák, pályázatok és olyan figyelemfelhívó események, melyek segítik a könnyedebb beszélgetést határokról, bántalmazásról és felelősségről, elsősorban közösségi és oktatási környezetben.

A NEM OKÉ szobor

Országszerte megmozgatnák az embereket

A NEM OKÉ célja, hogy országosan ismert hivatkozási ponttá váljon az iskolai zaklatás elleni fellépésben, és minél több közösség, város, önkormányzat, intézmény, civil szervezet, cég, szakmai partner csatlakozzon a kezdeményezéshez. A kampány online felületein is aktív közösséget épít történetgyűjtésekkel, szükség-és igényfelmérő kampánnyal, edukációs anyagokkal és közösségi programokkal, és szervezői szeretnének minél több helyi NEM OKÉ sejtet létrejönni minél több városban. És erre már több spontán, alulról szerveződő példa is akad: Nyíregyházán például lNEM OKÉ projektnapot tartottak egy iskolában a tanulók és a pedagógusok, de fitnesz, fotós, filmes közösségek, írók és zeneiskola is csatlakozott már a kampányhoz.


A NEM OKÉ első pilot programja 2026. január 28-án indul Budapest II. kerületében. A programban együtt dolgozik az önkormányzat, a Család- és Gyermekjóléti Központ, a Közép-Budai Tankerületi Központ,a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya, helyi iskolák, szakemberek, pedagógusok, szülők és diákok az iskolai zaklatás visszaszorításán. A pilot célja egy olyan helyi védőháló kialakítása, amely túlmutat az iskolák falain: színházi előadás, közösségi események, köztéri szobor és edukációs programok kapcsolódnak össze egy rendszerben. Ez a pilot program a jövőben modellként szolgálhat más városok számára is.

A kampány weboldalát itt éritek el. 

A kampányt többek között olyan ismert és hiteles közéleti, művészeti, média szereplők támogatják védnökként, mint Bombera Krisztina, Erős Antónia, Hegyes Bertalan, Kálid Artúr, Kende-Hofherr Krisztina, dr. Máté Gábor, Mucsi Zoltán, Musimbe Dávid Dennis, Rónai Egon, Semjén Nóra (Anyakivan), dr. Schwab Richárd, Tarján Zsófi, Varga Dániel.

Az iskolai bántalmazás globális probléma

Nem ez az első alkalom, hogy Magyarországon is szemléletformálás induljon a témában: a UNICEF 2023-ban ismert zenészekkel karöltve a #nenézzfélre kampányban hívta fel a figyelmet a bántalmazás hatásaira és a szemlélők felelősségére. Az Egyesült Királyságban külön szervezet, az Anti Bullying Alliance foglalkozik a témával, és tematikus hetet is szerveznek az awareness jegyében. A 2007-ben Kanadából elindult Pink Shirt Day keretében pedig immár a világ több pontján is február utolsó szerdáján szerveznek szemléletformáló beszélgetéseket és közösségi programokat, amelynek résztvevői rózsaszín pólóval fejezik ki kiállásukat az ügy mellett.