- Az induláskor a lakosság 15 százaléka használt mobiltelefont, ma 90.
- Az induláskor 2 százalék internetezett otthonról, ma 57 százalék.
- Az élelmiszervásárlásaink helyszínei jelentősen megváltoztak. Tescoban egykor kevesebb mint 10 százalék intézte az élelmiszer vásárlását, ma minden második ember. CBA-ban 5 százalék, ma minden harmadik ember.
- Az ásványvíz igazi sikertörténete ennek a 15 évnek: a mérés kezdetekor 48 százalék fogyasztott ásványvizet, ma a lakosság 71 százaléka. A pálinkafogyasztók köre is duplázódott: 9 százalékról 21 százalékra nőtt.
- Lakáshitele egykor a lakosság 1 százalékának volt, ma még az elmúlt évek eseményei után is 7 százalék a lakáshitelesek aránya.
- Vannak olyan termékek is, amelyek hanyatlanak. A cigarettázók aránya az egykori 34 százalékról 20 százalékra esett, és látszik az adatokból, hogy a csökkenés az elmúlt években gyorsult fel.
- Egy másik „eltűnő” dolog a hétköznapokból a vezetékes telefon: A TGI indulásakor még a lakosság háromnegyedének volt otthon vezetékes telefonja, ma már csak 39 százalékának.
- Megváltozott az ízlésünk a televíziós sorozatokkal kapcsolatban is. Az induláskor a legnépszerűbb külföldi sorozat a Paula és Paulina volt – a lakosság egyharmada mondta azt, hogy ezt a műsort ő keresi és nézi. Ma a Dr. Csont a legnépszerűbb külföldi sorozat, a lakosság egyötöde szeret a TV elé ülni, ha ez a sorozat megy.
- De vannak dolgok, amelyek másfél évtized alatt sem változtak. A magyarok közül régen is kevesen nyaraltak és ma is kevesen nyaralnak: minden ötödik ember engedhette meg magának, hogy egy évben egyszer legalább elmenjen nyaralni. Nem rúzsozzák magukat többen a nők, továbbra is 45 százalék körül ingadozik a rúzshasználó nők aránya.
- Az emberek gondolkodása, az alapvető értékek is inkább csak történelmi távlatban változnak, 15 év nem olyan nagy idő. Azonban néhány dolog ebben is változott Magyarországon, méghozzá az, hogy határozottabbak lettünk a TGI szerint: míg 15 éve a lakosság közel egyharmada érezte magát befolyásolhatónak, ma már csak 17 százalék. Nem változott viszont a nők megítélése: a TGI egyik legtradicionálisabb állításával – a nő helye otthon van – a magyar lakosság egyötöde értett egyet anno és most is – ez az arány végig stabil volt.
- Az elmúlt 15 évben a fiatal-középkorúak (30-44 éves) körében az egyedülállók aránya több mint megduplázódott: 9 százalékról 22 százalékra nőtt.
- A kkv-vezetők sok sebből vérzőnek látták három éve a magyar üzleti környezetet. Átlagosan hét, saját cégük fejlődését akadályozó tényezőt soroltak fel. A kkv-vezetők véleménye szerint a növekedést leginkább a közterhek és járulékok gátolták, második legnagyobb problémakör az ország instabilitása volt gazdasági, jogi és politikai szempontból. A korrupciót, visszaéléseket illetően a vezetők meglehetősen elutasítónak bizonyultak, és nem szívesen formáltak véleményt a témában. A leginkább égetőnek a fizetési morállal kapcsolatos problémákat és a feketén foglalkoztatást tartották.
- A Fiatal TGI szerint a ma a fiatalok sokkal jobban szoronganak, mint 10 évvel ezelőtt – pedig akkor is megdöbbentő volt a nyugat-európai kortársaikkal történt összehasonlításban látni, mennyivel több minden miatt aggódnak a magyar fiatalok. Azóta ez a generáció még komorabban látja a helyzetét. A legaggasztóbb dolog a munkanélküliség (2004: 50 százalék aggódott emiatt nagyon, 2012-ben 74 százalék), a gyerekek bántalmazása (a 70 százalék aggódik emiatt évek óta), az egészségügy ellátás minősége (2004: 52 százalék, 2012: 66 százalék), az állatokkal való kegyetlen bánásmód (2004: 56 százalék, 2012: 65 százalék). Kevesebben tartanak évről évre az olyan „távoli” veszélyektől, mint a járványok, AIDS, háború, terrorizmus.
- A fiatalok kommunikációs szokásai is alapjaiban változtak meg 2004 óta. Míg 2004-ben még elhanyagolható volt a csetelés szerepe a kapcsolattartásban, addig mára 65 százalék kommunikál így. A mobiltelefonja már 10 éve is majdnem minden fiatalnak volt – ma már mindenkinek van – és már minden második ebből okostelefon. A mobilhasználat is átalakult – egyre kevesebb az sms és a hívás, egyre inkább az ingyenesen elérhető platformok nyernek teret.
|