Üzenetek jönnek-mennek a takaró alatt
Aki kimarad, lemarad – valószínűleg ezt gondolják a kamaszok, amikor még késő este is üzeneteket küldözgetnek egymásnak és csetelnek a világhálón. Az SMS-ek és elektronikus levelek száma azonban az alvással töltött órák rovására megy, ami akár viselkedési és hangulatzavarokhoz is vezethet.
Aki szereti az egeret, az szereti a csokit
Bizonyára sokan tapasztalták már, hogy néhány órányi számítógépes munka vagy játék után ellenállhatatlan vágy fogja el őket egy kis csokoládé vagy más édesség után. Koppenhágai kutatók most tudományos módszerekkel is igazolták az összefüggést.
A kétévesnek nem a tévé előtt a helye!
Egy oregoni tanulmány szerint minden ötödik kétéves a gyerekgyógyászok által megengedhetőnek tartott legfeljebb napi két óránál többet ül a tévé előtt. Pedig a sok tévézés akadályozhatja a gyermekek mentális fejlődését és növelheti az elhízásra való hajlamot.
Virtuális öngyilkosság a Facebookon
Az iWiW-re regisztrálni, a Facebookról pedig eltűnni nehezebb. A közösségi szájtokról teljesen törölni, töröltetni profilunkat szinte lehetetlen. A szakértők óvatosságra intenek adataink megadásakor.
Túlságosan kitárulkoznak a neten a fiatalok
Az interneten olyan dolgokat is közzétesznek magukról a fiatalok, amikről a való világban nem is beszélnének – derül ki egy amerikai tizenévesek körében végzett kutatásból. A megkérdezettek fele szívesen titkolná a szülők előtt, milyen oldalakon járt.
A képernyő előtti bambulás sok baj forrása lehet
Az átlagosnál jóval gyakrabban kínozza hátfájás és fejfájás azokat a tinédzsereket, akik szabadidejük java részét a számítógép vagy a televízió előtt töltik - számoltak be róla norvég kutatók a közelmúltban.
Azt hisszük, játszik, pedig reklámokat néz
Azt gondolhatnánk, hogy a készülék kikapcsolásával minden megoldódik, ha a gyerekeket meg akarjuk védeni a reklámok nem kívánt hatásaitól. Az internetes játékokat közelebbről szemügyre véve hamar kiderül, hogy ez óriási tévedés.
Tévénézés – okok, kifogások és (ál)magyarázatok
Már az eddigi kutatási adatok alapján sem kétséges, hogy a túlzott tévénézésnek egy sor nem kívánt következménye van gyermekkorban, és ugyanilyen bizonyítottnak látszik az is, hogy a gyerekek jóval több időt töltenek a képernyő előtt, mint kellene. Mit tehetnek ellene a szülők? Tesznek-e ellene a szülők? Akarnak-e tenni ellene a szülők?
Mi a jó abban, hogy folyton a gép előtt ülsz?
A kérdést gyakran teszik fel értetlen szülők csemetéiknek nap mint nap. A válasz kiábrándítóan egyszerű: „Azért, mert élvezem!”. Lássuk hát, pszichológiai szempontból mi teszi oly csábítóvá a szórakozás e formáját?
A képernyő lazítja a családi és baráti kapcsolatokat
A képernyő előtt töltött idő nemcsak a kortársakkal való együttléttől veszi el az időt, hanem lazítja a családi kapcsolatokat is – ismét ezzel a következtetéssel zárult egy vizsgálat, ezúttal Új-Zélandból.
Az elhízás ellen kiváló fegyver lehet a távirányító is
Hosszú órákon át fáradhatatlanul a vezérlő gombjait nyomogató, folyton nassoló, ezáltal mind több felesleges kilót magukra szedő gyerekek – sokunkban ez a sztereotip kép él, ha az elektronikus játékokra gondolunk. De ki hinné, hogy a videojátéktól fogyni is lehet, sőt hatékony fegyverként használható a gyerekkori elhízás ellen is?
