A művi abortusz mégsem okoz mentális zavart
Mintha nem okozna elég stresszt annak eldöntése, mit kezdjen a nő egy nem kívánt terhesség esetén, az utóbbi években több vizsgálat szerint is az abortuszon átesett nők körében nagyobb a beavatkozást követő mentális zavarok kialakulásának esélye.
A kamaszoknál internetből is megárt a… kevés?
Bár az eddigi kutatások szinte kizárólag arra összpontosítottak, milyen egészségi ártalmai lehetnek annak, ha a gyerek túl sokat ül a számítógép előtt, egy friss svájci kutatás most az ellenkező oldalról szemlélte a kérdést. Eszerint az sem jó, ha a kamaszok túl keveset neteznek.
A korán érő lányok gyakrabban depressziósak
A korán érő fiatal lányok nagyobb valószínűséggel küzdenek majd mentális egészségügyi problémákkal kamaszéveik alatt, mivel az átlagosnál korábban kell szembenézniük a szülőkkel való konfliktusokkal és a szívügyekkel – derült ki egy új tanulmányból.
A gyerekek számával együtt nő az agy
A közhiedelemmel ellentétben az anyaság nem a szellemi leépülés időszaka, sőt éppen ellenkezőleg. Egy most közzétett kutatás szerint elsősorban a motiváció és a viselkedés szabályozásáért felelős agyi területek kerülnek dominanciába a szülés után.
A halolajtól nem vidámabbak az anyák
A várandósságuk alatt halolajat szedő nőknél nem kisebb a szülés utáni depresszió valószínűsége, és a babák szellemi fejlődését sem gyorsítja az étrendkiegészítő szer – állapították meg ausztrál kutatók.
Depresszió fenyegeti a fiatal szülőket
A kisgyerekes szülők – nemcsak az anyák, hanem az apák – körében tapasztalható depressziós tünetek fokozott kockázatára hívta fel a figyelmet egy új brit kutatás. A gyerek első születésnapja után csökken a veszély.
A csukamájolaj csak a fiúkat vidítja fel
Jó hatású lehet a serdülőkori depresszió tünetei ellen, ha gyakran kerül hal a tányérra, vagy legalább rendszeresen bekap egy halolaj kapszulát a kamasz. A módszer fiúknál hatásosnak tűnik, lányoknál azonban mással kell próbálkozni – figyelmeztetnek japán kutatók.
Fény, siker, csillogás... és babyblues
Egyre több amerikai híresség ismeri el hivatalosan is, hogy valamilyen mentális betegségben szenved vagy szenvedett élete folyamán. Most négy közismert színésznő vall arról, hogyan élték meg a szülés utáni depressziót.
Gyereket nevel az, aki még maga is gyerek
A serdülőkori szexuális aktivitás terjedésének legnyugtalanítóbb következménye a tizenéves korban bekövetkező terhességek szaporodása. A házasságon kívüli terhességek 18 éves kor alatti aránya 1960 óta jelentősen megnőtt az Egyesült Államokban és Európában. Évente közel egymillió tizenéves amerikai lány esik teherbe, sokan közülük 15 év alattiak. Európában sem jobb a helyzet: az 1975-től 2008-ig vizsgált időintervallumban szintén növekvő tendenciát mutatott a 15-19 éves lányok teherbeesése.
Aki terhes akar lenni, ne stresszeljen!
A statisztikai adatok szerint 10-15 százalék azok aránya, akik nem járnak sikerrel a teherbe esés terén. Sokan lombikbébi programra jelentkeznek, de még így sem jön a várva várt gyerek. Vajon köze van ehhez a meddőség miatt kialakult depressziónak és szorongásnak?
Otthon egyedül, de depresszió nélkül 2.
Egy kisgyerekkel otthon, egyedül gyorsan rádöbbenhetünk, hogy a valóság nem olyan csillogó és rózsaszínű, ahogyan azt a kismamamagazinok próbálják elhitetni velünk. A mindennapok mindig szürkébbek, mint az álmok, de egyáltalán nem szükségszerű a depresszió.
Otthon egyedül, de depresszió nélkül 1.
Újságokat és fórumokat olvasgatva az anyukák egymást szidják. Az egyik lusta munkakerülőnek nevezi azt, aki otthon marad három évig a gyermekével, a másik munkamániás, önző embernek azt, aki a karrierjét legalább annyira fontosnak tartja, mint az anyaságot. Kinek van hát igaza?
Szülés utáni depresszió – az apákat sem kíméli
A szülés utáni depresszió nem csak az anyák betegsége. Egy friss kutatás szerint minden tizedik apa ugyancsak a depresszió áldozata lesz – többnyire a gyermek születése után három–hat hónappal, ráadásul az apa betegségéhez sokszor az anya depressziója is társul.
