29 újságíró bíróság elé állítaná az Európai Parlamentet
A uniós képviselők közpénzköltése miatt.
29 uniós tagállam 29 újságírója történelmi tettet hajtana végre azzal, hogy bíróság elé állítja az Európai Parlamentet, hogy adják ki az uniós képviselők közpénzköltéseire vonatkozó, az újságírók szerint közérdekű adatokat - írja a Wobbing. A The MEPs Projectnek nevezett újságíróakcióban részt vett M. Tóth Balázs, az Átlátszó.hu újságírója, jogásza is.
Korábban az EP a 751 képviselő költéseire vonatkozó minden korábbi közérdekű adatkérést megtagadott arra hivatkozva, hogy ez a közpénzköltés magánügy, az adatok összegyűjtése túlságosan nagy adminisztrációs munkát róna rájuk, továbbá, hogy az Európai Parlament nem is rendelkezik ezekkel az adatokka.
Az újságírókat képviselő ügyvéd, Natasa Pirc Musar szerint azonban az Európai Parlament tévesen hivatkozik személyhez fűződő adatok védelmére közpénzköltés ügyében. "Az adatok kiadásának megtagadása az Európai Parlament részéről felruházza a képviselőket azzal a joggal, hogy titokban közpénzt költhessenek és teljes védelmet ad számukra a nyilvánosság ellenőrzésével szemben. Álláspontunk szerint az adatkiadás megtagadását semmiféle európai szabályozással nem lehet megindokolni" - nyilatkozta.
Az újságírók szerint az EP azon érvelése sem áll meg, hogy nem is rendelkeznek ezekkel az adatokkal. Egyfelől amennyiben ez így van, úgy az Európai Parlament eddig nem végezte el az ellenőrzési feladatát, ez a tény pedig éppen elég nyomós érv ahhoz, hogy a nyilvánosságnak joga legyen tudni, hogy a képviselők mire költik az uniós polgárok pénzét. Másfelől az újonnan megválasztott képviselőknek azt tanácsolta az EP, hogy nyissanak egy új bankszámlát az uniós fizetésük számára pontosan azért, hogy a költéseik átláthatóbbak legyenek.
2009 óta minden parlamenti képviselő ugyanannyi fizetést kap, havi 8020 eurót (kb. 2,5 millió forintot). Ugyanakkor az újságírók nem azt kérik, hogy a fizetésükkel számoljanak el a képviselők, hanem azzal, hogy az ezen felüli közpénzből finanszírozott juttatásokkal számoljanak el. Az utazási hozzájárulásokkal, benzinpénzzel, napidíjakkal, telefonszámlával, internetszámlával, az asszisztenseik juttatásaival, tanácsadói szerződésekkel. Az újságírók számításai szerint ezek a költségek csak 2014-ben 474 millió eurót emésztettek fel.
A The MEPs Project idén májusban, Brüsszelben, a Dataharvest újságírókonferencián állt fel (a konferencián járt kollégánk, Bátorfy Attila is, az ő tapasztalatait itt lehet elolvasni).