Számolhasson be a média szabadon a járványról – kéri az orvosi kamara
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) amellett érvel, hogy az orvosok küzdelme és annak körülményei publikussá válhassanak.
„Transzparenciával a járvány leküzdéséért” címmel osztott meg bejegyzést a MOK. Az orvosi kamara keddi posztjában azt írja, minden politikai szándéktól mentesen a következő okokból tartja fontosnak a transzparenciát:
- mert a baj objektív nagyságát, valós képeit látva az egyéni felelősségvállalás, a járványügyi védekezés személyes része – így a távolságtartás, maszkviselés, higiénés szabályok betartása – felerősödnének, ezáltal az új megbetegedések száma és velük az egészségügyre nehezedő hatalmas nyomás csökkennének,
- mert a küzdelmet és annak körülményeit látva a járványügyi védekezéssel, az egészségügyi ellátással kapcsolatos irreális elvárások megváltozhatnának,
- mert a járványt tagadó, oltásszkeptikus hangok elhalkulnának, az oltást felvenni szándékozók jelenleg még a célhoz képest alacsony száma - nemzetközi példákra alapozva - jelentősen megnőne, lehetővé téve, meggyorsítva így a nyájimmunitás vakcináció általi elérését,
- mert az egészségügyi dolgozók megérdemlik, hogy hősiességük valóban látható legyen,
- mert a járvány legyőzése érdekében az összefogás megerősödhetne
Nem sokkal korábban, március végén 28 szerkesztőség kérte közös levélben a kormányt, hogy engedje be a sajtót a kórházakba. Az aláírók között ott voltak a legnagyobb független portálok, a 24.hu, a Telex, a 444 és a hvg.hu is, illetve például az RTL Híradó.
Nem elég és nem elég jó minőségű adat
„A helyzet reális megítélése és a hatékony védekezési stratégia, az egyenletesebb terhelésmegosztás érdekében szükség lenne a COVID-19 betegség objektív adatainak, mérőszámainak területi bontás szerinti részletesebb publikálására is” – írták még. „Fontos lenne például a kórházban ápoltak, intenzív osztályon ellátottak és a lélegeztetőgépen lévők adatainál naponta közzé tenni az aznap ellátásba kerületek, valamint a gyógyulás és halál miatt az intézményi ellátásból kivontak számát. A publikálandó indikátorok körének meghatározásában a Magyar Orvosi Kamara szakértők bevonásával szívesen működik közre.”
A MOK ezután arra kéri a döntéshozókat, hogy „tegyék minél szélesebb körben lehetővé a média számára a kórházakból, járványügyi ellátó helyekről való reális tudósítást, az egészségügyi dolgozók számára a szabad megnyilvánulást”.
A kamara emellett kéri a média és az egészségügy dolgozóit is, hogy „a lehetőséggel felelősen élve, objektíven mutassák be a járványügyi védekezés nehézségeit, buktatóit, valamint sikereit és magasztos pillanatait egyaránt”.
Párhuzamos valóságok
Szintén a közösen megfogalmazott levél után, hetek óta először közölt kórházon belüli képeket az MTI, miközben a független szerkesztőségek továbbra sem mehetnek az intézményekbe. Márciusban a járvány kezdete óta a legnagyobb terhelés mellett dolgoztak a kórházakban és rendelőkben, de az MTI az elmúlt hetekben csak az oltásokról beadott képeket adott ki.
A 28 szerkesztőség által aláírt levél megjelenése után Kovács Zoltán államtitkár reagált leghamarabb a kormányból, szerinte a kórházakban gyógyítani kell, nem kamerázni. A kormányközeli Magyar Nemzeti Médiaszövetség hétfőn hasonló álláspontot közölt, szerintük a szabad tájékoztatásról szóló kérés „nem időszerű”, az aláírókra pedig baloldali portálokként hivatkozott.