Nagy Kreatív Tatami
Kié az online tartalompiac?
Drága a lokális tartalmak előállítása, főleg, ha a médiatulajdonosok a hirdetési árakban lemennek egy olyan szintre, amire már nem volna szabad, mert nem fedezik a kiadásaikat. Fischer András, az Origo vezére szerint az a legnagyobb veszély jelenleg a hazai online tartalompiacon, hogy a tulajdonosok hogyan árazzák be saját felületeiket. “Hogyha tovább romboljuk a felületeinket, akkor a saját növekedési potenciálunkat éljük fel” - fogalmazott Fischer.
Peresztegi Zoltán, a Google képviselője szerint a megváltozott felhasználói szokásoknak köszönhetően átalakul a tartalomkészítés logikája is. Fischer szerint kérdéses, hogy mit tekintenek egyáltalán tartalomiparnak, Frankfurt és Párizs repülőtereinek forgalmához hasonlította a globális és a haza tartalomközpontokat: egyik helyen csak azért nagy a forgalom, mert az utasok átszállnak egy másik gépre, míg a másik helyen azért, mert a városba is bemennek. Fontos tehát Fischer álláspontja szerint, hogy megkülönböztessék a különböző tartalmak forrásait.
Kérdés, hogy a felhasználók számára van-e még ennek jelentősége. Fischer szerint a médiaipar brandfüggő, úgy véli és reméli, hogy a felhasználók számára továbbra is megmarad ennek a szempontnak a jelentősége. Éppen ezért, és mert a hirdetők, a piac felé is meg kell felelni, fontos a brandépítés. Peresztegi ezzel szemben saját cégének példáját hozta, amely egy jól működő szolgáltatással építette fel magát, anélkül, hogy költöttek volna marketingre, és szerinte, ha ma valaki kijönne egy jobb keresővel, mint amilyen a Google-é, akkor akár el is vehetné a Google elsőségét. Fischer erre megjegyezte, hogy ez ugyan igaz, mára azonban a Google is branddé vált, autoritássá, amelyet a felhasználók elfogadnak: amit a kereső kidob találatként, annak tartalmát csak ritkán kérdőjelezik meg.
Az online hirdetési piac változásaival kapcsolatban a vitapartnerek egyetértettek abban, hogy ez a folyamat már megkezdődőtt - a legnagyobb mértékben 2008-ban a kereső-alapú reklámbevételek nőttek, 230 százalékkal. Bár a magyar piacnak még van hova fejlődnie Peresztegi szerint, de az már biztosan látszik, hogy ez egy megállíthatatlan folyamat. Fischer azt mondta, hogy csak az arányokban van közöttük vita, szerinte a keresőmarketing nem fogja maga alá gyűrni a display típusú hirdetéseket, úgy mint például azt Nagy Britanniában tette a reklámbevételek eloszlásában.